Izrael in Hezbolah sta dogovor o prekinitvi ognja dosegla ob posredovanju ZDA in Francije. V skladu s pogoji dogovora naj bi se izraelske sile v 60 dneh umaknile iz Libanona, sile Hezbolaha na jugu države pa naj bi v istem obdobju nadomestila libanonska vojska, ki v boje ni bila vpletena, a je bila vseeno žrtev izraelskih napadov.
Dogovor naj bi vključeval tudi ustanovitev odbora pod vodstvom ZDA, ki bi nadzoroval njegovo izvajanje, in zagotovila Washingtona, da lahko Izrael še naprej izvaja napade proti ciljem, ki jih predstavlja kot neposredne grožnje, če tega ne bo storila libanonska vojska.
Če bo prekinitev ognja zdržala, bo pomenila konec leto dni trajajočih spopadov med Izraelom in Hezbolahom in izraelskih napadov na Libanon, ki so se še zaostrili septembra, ko je izraelska vojska stopnjevala obstreljevanje in sprožila kopensko invazijo v sosednji državi. Zaradi vojne je domove zapustilo več deset tisoč Izraelcev in več kot milijon Libanoncev.
Svarilo pred vračanjem domov
Izraelska vojska je po uveljavitvi prekinitve ognja ob 4. uri po lokalnem času (3. uri po srednjeevropskem) prebivalce juga Libanona pozvala, naj se še ne vračajo na domove. Kot je sporočila, njihovi vojaki tam ostajajo na položajih, približevanje tako njim kot krajem, katerih evakuacije so pred tem odredili, pa da je prepovedano.
>> Več: Začela veljati prekinitev ognja v Libanonu. Izrael Libanonce vseeno svari, naj se ne vrnejo domov.