c S

Volivci so zahtevali prednostni glas tudi pri volitvah v DZ. Kaj čaka politika?

04.11.2024 08:09 Skoraj pet mesecev je že od posvetovalnega referenduma, na katerem so volivci povedali, da tudi pri izbiri poslancev v domačem parlamentu zahtevajo prednostni glas. Za zdaj se ni zgodilo še nič.

Parlamentarne stranke so se namreč sešle pred krompirjevimi počitnicami in ugotovile, da za uresničitev volje volivcev ni dovolj glasov. Pogovori naj bi se sicer nadaljevali kmalu.

Skoraj 71 odstotkov volivcev je na referendumu izrazilo željo, da tudi na parlamentarnih volitvah dobijo možnost oddaje prednostnega glasu. Politika je obljubljala hitro uveljavitev njihove volje. A za zdaj še nič. Odprtih vprašanj je še veliko.

Najenostavnejši predlog

Na srečanju pred poletjem je bil na mizi najenostavnejši predlog: odprava volilnih okrajev, ohranitev osmih volilnih enot in uvedba relativnega prednostnega glasu, tako kot na volitvah v Evropski parlament.

SDS proti vsem predlogom, NSi pogojuje

Ker koalicija za spremembe nima dovolj glasov, v SDS-u pa ne podpirajo nobenega predloga, bodo ključni glasovi NSi-ja. Ta pa vztraja pri svojem predlogu: število volilnih enot naj se z osem razširi na 18. V vsaki naj se izvoli po pet poslancev.

>> Več: Volivci so zahtevali prednostni glas tudi pri volitvah v DZ. Kaj čaka politika?