"Povedal sem jim, da hočem ekvivalent, kot je za 500 milijard dolarjev redkih zemelj," je v pogovoru za Fox News dejal Trump in dodal, da se je ukrajinska stran s tem načelno strinjala.
"V nasprotnem primeru smo neumni. Rekel sem jim, da moramo – nekaj moramo dobiti. Ne moremo še naprej plačevati tega denarja," je poudaril.
Podoben dogovor je oktobra lani že omenjal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ko je zaveznikom v Evropi in ZDA predstavljal svoj "načrt za zmago" v vojni. "Američani so največ pomagali, zato bi morali Američani tudi največ zaslužiti," pa je dejal v petkovem pogovoru za tiskovno agencijo Reuters.
Ukrajina ima poleg nafte in zemeljskega plina tudi obsežne strateške zaloge številnih redkih zemelj in kovin, med njimi titana, litija, grafita in urana. Ti viri bi bili lahko ključni za njeno prihodnjo gospodarsko stabilnost in odvisnost od tuje pomoči. Nahajališča ključnih surovin so sicer tudi na območjih, ki jih trenutno zaseda Rusija.
Po besedah Zelenskega je Rusija zasedla približno polovico ukrajinskih nahajališč redkih zemelj.
Obilica redkih zemelj in kritičnih mineralov
Za zdaj ni jasno, kaj vse ima v mislih Trump, ko govori o strateško dragocenih virih, ki jih ima Ukrajina. Ali gre za vse kritične surovine ali samo za redke zemlje.
Redke zemlje so skupina 17 kovin, ki se uporabljajo za izdelavo magnetov za uporabo v električnih vozilih, pametnih telefonih, raketnih sistemih in drugih elektronskih napravah, zanje pa velja, da nimajo ustreznih nadomestkov. Po drugi strani ameriški geološki zavod kot kritične surovine imenuje 50 mineralov, med katere so vključene tudi redke zemlje, nikelj in litij.
Po navedbah ukrajinskega ministrstva za gospodarstvo so v Ukrajini nahajališča 22 od 34 mineralov, ki jih med kritične surovine uvršča Evropska unija.
Med redkimi zemljami, ki jih poseduje Ukrajina, sta med drugim lantan in cerij, ki se uporabljata v televizorjih in razsvetljavi, neodim, ki se uporablja v vetrnih turbinah in avtomobilskih baterijah, ter erbij in itrij, katerih uporaba sega od jedrske energije do laserjev. Raziskava, ki jo je financiral EU, je pokazala, da ima Ukrajina tudi zaloge skandija, ki se uporablja v letalski in vesoljski industriji.
>> Več: V zameno za pomoč želi Trump od Ukrajine na stotine milijard redkih zemelj