Pred nekaj več kot štirimi leti, 27. decembra 2020, se je začelo množično cepljenje proti covidu-19 v Sloveniji. Prvi so cepiva v Sloveniji, ki jih je zagotovila skupna nabava držav Evropske unije v okviru Evropske komisije, prejeli stanovalci domov za starejše. Skupna nabava cepiv na območju EU-ja še naprej poteka, s proizvajalci cepiv se sklepajo nove pogodbe.
Evropska komisija je denimo konec januarja objavila, da je s podjetjem Moderna sklenila štiriletno pogodbo za do 146 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19. Zanimanje za cepljenje proti temu virusu je na drugi strani močno upadlo in večina nabavljenih cepiv je zaradi preteka roka uporabe zavrženih, čeprav to evropske davkoplačevalce stane več milijard evrov.
Po raziskavi bruseljskega portala Politico, ki jo je objavil konec leta 2023, je bilo v EU-ju do takrat zavrženih 215 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, vrednih okoli štiri milijarde evrov. Slovenija pa je bila v vrhu EU-ja, saj je bila uvrščena na tretje mesto, za Estonijo in Nemčijo, z 0,94 zavrženega cepiva na prebivalca. Toda če je bila takrat zavržena približno četrtina vsega dobavljenega cepiva proti covidu-19, pa zdajšnje številke ob upoštevanju doniranih cepiv kažejo, da se zavrže polovica odmerkov.
>> Več: Stroški cepljenja proti covidu-19 presegli 163 milijonov evrov, okoli polovica cepiva zavrženega