c S

SDS predčasno končal zbiranje podpisov za zakonodajni referendum

20.03.2025 11:21 SDS je predčasno zaključil zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Za razpis referenduma je potrebnih 40.000 podpisov.

Iz največje opozicijske stranke SDS so sporočili, da bo ob 1130 njihov poslanec Zvone Černač podal izjavo ob koncu aktivnega zbiranja podpisov. Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma je bil določen med 20. februarjem in 26. marcem.

Če bo zahteva za referendum popolna, mora DZ v sedmih dneh referendum razpisati. Od dneva razpisa referenduma do dneva glasovanja ne sme preteči manj kot trideset dni in ne več kakor leto dni. Vendar mora datum, ki bo oddaljen več kot 45 dni, DZ potrditi z dvotretjinsko večino navzočih poslancev, je navedel STA.

DZ zakon podprl konec januarja

DZ je konec januarja z 51 glasovi za in 28 proti po vetu znova sprejel zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje.

Do pokojninskega dodatka za izjemne dosežke bi bili upravičeni prejemniki Prešernove nagrade, ki jo lahko podelijo največ dvema umetnikoma na leto, nagrajenci Prešernovega sklada ali prejemniki državnega odlikovanja ter vsaj še ene od več kot 20 nagrad. Med temi je več kot deset takšnih, ki nagrajujejo življenjsko delo ali zaokrožen umetniški opus.

>> Več: SDS predčasno končal zbiranje podpisov za zakonodajni referendum