c S

SDH izgubil tožbe proti podizvajalcem pri projektu Celovški dvori

27.09.2024 15:20 SDH je pravnomočno izgubil dve tožbi podizvajalcev pri ljubljanski soseski Celovški dvori. Izdati jima je moral izbrisno pobotnico za nepremičnini v soseski, torej umakniti hipoteko. Škoda za državo je neuradno več milijonov evrov.

Stanovanjsko sosesko v ljubljanski Šiški je gradilo gradbeno podjetje Vegrad AM, projekt pa je financiral NLB. Ker je velenjsko gradbeno podjetje končalo v stečaju, banka pa je ostala nepoplačana, je v bančni sanaciji to terjatev do Vegrada AM prevzela Družba za upravljanje terjatev bank DUTB. S pripojitvijo DUTB-ju oz. slabi banki pa je zgodbo podedoval Slovenski državni holding (SDH), je poročal časopis Delo.

Vegrad je pred propadom nekaterim podizvajalcem ponudil plačilo s kompenzacijo na način, da so namesto denarja dobili stanovanja. Ta so formalnopravno prišla v last podizvajalcev, ne pa tudi ekonomsko, saj je bila na nepremičninah vpisana hipoteka DUTB.

Medtem ko so podizvajalci trdili, da jim je NLB obljubil izbrisno pobotnico, pa so v DUTB-ju zatrjevali, da za to nimajo zakonske podlage. Tudi na ministrstvu za finance so leta 2017 pojasnili, da DUTB skladno z zakonom o slabi banki ne sme odpustiti dolga, enake učinke ima odpoved zavarovanja.

SDH zagovarja stališče, da so hipoteke veljavne

DUTB je zato pred sedmimi leti vložil izvršbe, da bi prišel do stanovanj, ki so jih že zasedli podizvajalci. Ti so na to podali tožbo in zahtevo za umik izbrisne pobotnice, s čimer jim je torej v dveh primerih uspelo. V obravnavi je še več tožb.

"Po sodbi je moral SDH izdati izbrisno pobotnico za nepremičnine, ki so bile predmet sodbe," so za Delo potrdili v SDH-ju. Še vedno sicer zagovarjajo stališče, da so hipoteke na nepremičninah v Celovških dvorih veljavne, in pričakujejo njihovo plačilo, poroča časopis.


>> Več: SDH izgubil tožbe proti podizvajalcem pri projektu Celovški dvori