Po podpisu sporazuma, s katerim je Avstrija umaknila blokado, so odločitev o vključitvi v sredo potrdili veleposlaniki držav pri Evropski uniji, svet Evropske unije pa bo končno odločitev sprejel sredi decembra.
Dolgoletnega čakanja, tudi občutka drugorazrednosti, saj so bile vse zahteve za vstop že davno izpolnjene, je očitno le konec. Zadnja država, ki se je upirala priključitvi Romunije in Bolgarije v schengensko območje, je bila Avstrija, ki je imela pomisleke glede nadzora mej, upravljanja migracij, boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu ter nasploh glede vladavine prava.
Menili so tudi, da območje prostega pretoka, ki že ima težave in v katerem je vse več ponovnega notranjega nadzora mej, ni pripravljeno na širitev.
Veto so na Dunaju umaknili po sprejetju svežnja ukrepov, s katerim bodo okrepili nadzor nad nezakonitimi migracijami na območju celotne Evropske unije in med drugim pospešili deportacijo.
To je velik dan, ko smo dosegli popolno svobodo za državljane Romunije in Bolgarije v schengenskem območju, je sporočila Ylva Johansson, evropska komisarka za notranje zadeve.
A tudi na bolgarskih in romunskih notranjih mejah bo nadzor za zdaj ostal.
>> Več: Romunija in Bolgarija bosta po umiku avstrijske blokade polnopravni članici schengenskega območja