Delovna skupina OECD-ja za boj proti podkupovanju tujih javnih uslužbencev v mednarodnem poslovanju spremlja izvajanje Konvencije OECD-ja in državam članicam izdaja priporočila za učinkovitejše spopadanje s korupcijo z mednarodnimi elementi. Slovenija je v letu 2021 zaključila postopek 4. faze ocenjevanja, po katerem je ostalo več odprtih priporočil, zato je v ponedeljek in danes v Sloveniji potekala posebna misija OECD-ja z namenom iskanja možnosti za pospešitev implementacije preostalih priporočil, so navedli na spletni strani Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).
Prvi dan misije so se predstavniki OECD-ja srečali s strokovnjaki posameznih institucij, drugi dan pa z visokimi predstavniki oblasti, med drugim z ministrico za pravosodje Andrejo Katič, generalno državno tožilko Katarino Bergant, predstavnicama odbora DZ-ja za pravosodje Lucijo Tacer in odbora DZ-ja za notranje zadeve Terezo Novak, direktorico Urada za preprečevanja pranja denarja Aniko Vrabec Božič ter državno sekretarko na ministrstvu za notranje zadeve Helgo Dobrin in državno sekretarko na ministrstvu za finance Nikolino Prah.
Priporočila OECD-ja zajemajo več področij in se nanašajo na zagotavljanje neodvisnosti in ustreznih usposabljanj organov odkrivanja in pregona kaznivih dejanj podkupovanja tujih javnih uslužbencev, izvajanje ustreznih usposabljanj zaposlenih v teh organih ter na zakonodajne rešitve, ki bi skladno s konvencijo OECD-ja okrepile zaznavo in pregon mednarodne korupcije. KPK nastopa kot koordinator srečanja, njen predstavnik pa je vodja slovenske delegacije v omenjeni delovni skupini OECD-ja, so še navedli na KPK-ju.
>> Več: OECD v Sloveniji preveril boj proti podkupovanju javnih uslužbencev