V SDS-u so sicer predlagali umik obravnave predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti z dnevnega reda odbora. "Ta zakon je očitno pisal neki zelo slab pravnik, nekdo, ki zelo slabo pozna zdravstveni sistem v Sloveniji," je bila kritična vodja poslanske skupine SDS-a Jelka Godec. A je koalicija preglasovala opozicijo, poslanci pa so razpravljali tudi o predlogu novele.
Ob začetku razprave je Godec znova nanizala več kritik na račun predloga, pa tudi na račun koalicije. Dejala je, da predlog novele bolnikom ne bi prinesel hitrejše in bolj kakovostne obravnave. Spomnila je, da so poslanci koalicije januarja 2023 podpisali zavezo za sodelovanje pri izvedbi zdravstvene reforme. A prioritet, ki so jih takrat začrtali, po njenih besedah do danes niso izpolnili. Razpravo o predlogu novele zakona so v SDS-u nato obstruirali.
Predlogu nasprotujejo tudi v NSi-ju, a se poslanka Iva Dimic ni pridružila obstrukciji. V razpravi je spomnila na številne pripombe zakonodajnopravne službe in opozorilo, da bi bila novela ob sprejetju verjetno predmet ustavne presoje. Dodala je, da zakon vodi v privatizacijo zdravstva, kar jo skrbi. Koalicijski poslanci so po drugi strani zatrjevali, da bi novela ohranila javni zdravstveni sistem in preprečila ustvarjanje dobičkov nekaterih zdravnikov.
>> Več: Odbor za zdravstvo podprl predlog novele zakona o zdravilih