Državni svet je namreč na novelo zakona izglasoval veto in tako postopek vrnil na matični odbor. O noveli se bo moral vnovič izreči tudi DZ.
DZ je 15. julija na izredni seji s 47 glasovi za in 27 proti sprejel novelo zakona o parlamentarni preiskavi. Novelo zakona je v parlamentarni postopek vložila predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič. Novela zakona med drugim predvideva uvedbo mehanizma, po katerem lahko v 30 dneh po objavi akta o odreditvi preiskave v uradnem listu več predlagateljev zahteva, da o skladnosti parlamentarne preiskave z ustavo in zakonom odloči ustavno sodišče. Ustavno sodišče mora o zahtevi odločiti absolutno prednostno, najpozneje v 60 dneh.
Pred odločitvijo ustavnega sodišča o zahtevi državni zbor ne more imenovati preiskovalne komisije. Če ustavno sodišče ugotovi, da je akt v nasprotju z ustavo ali zakonom, pa ga razveljavi. S tem je postopek odreditve parlamentarne preiskave končan.
DS je pozneje izglasoval odložilni veto na novelo zakona. Pomisleki DS-ja so se nanašali tako na postopek sprejemanja novele po skrajšanem postopku kot tudi na njeno vsebino.
>> Več: Odbor DZ-ja za pravosodje znova potrdil novelo zakona o parlamentarni preiskavi