Umetna inteligenca postaja sestavni del življenja mladostnikov. Raziskava, ki sta jo lani izvedli Fakulteta za družbene vede in Pedagoška fakulteta, je pokazala, da je umetno inteligenco pri šolskem delu že uporabljalo kar 96 odstotkov srednješolcev, dnevno pa jo uporablja 20 odstotkov, je za Radio Slovenija poročala novinarka Lucija Dimnik Rikić.
Letošnji svetovni dan varne rabe interneta je zato namenjen ozaveščanju o izzivih in pasteh, ki jih prinaša uporaba umetne inteligence. Na točki ozaveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si poudarjajo, da se v javnosti o tem še vedno premalo govori. Med tveganji kot posebej problematične navajajo napačne informacije, razumevanje umetne inteligence kot prijateljice ter predelavo in izdelavo golih fotografij.
Napačne informacije, ponarejene fotografije in razkrivanje osebnih podatkov
Sodelavec Safe.si Marko Puschner svetuje previdnost pri odgovorih, ki jih podajajo klepetalniki, kot sta denimo ChatGPT ali Copilot. "Gre za to, da pripravlja odgovore na vprašanja, ki pa so lahko tudi napačni, ampak na način, da je to izredno težko prepoznati. Če ti nisi strokovnjak na nekem področju, lahko zelo hitro spregledaš, da gre za napako, in potem to širiš dalje," je dejal za Radio Slovenija.
Klepetalniki, ki temeljijo na obsežnih jezikovnih modelih, zlasti mladostnike zlahka zavedejo v prepričanje, da se pogovarjajo s pravo osebo. "Ti klepetalni boti tako dobro simulirajo človeška čustva, človeško razmišljanje in govor, da to mlade zelo hitro zavede, da začnejo zaupati, govoriti o svojih težavah," pojasnjuje Puscher. To lahko vodi v čustvene težave, saj se nekateri mladi lahko na umetno inteligenco zelo navežejo. Treba pa je vedeti, da gre v resnici le za algoritem, ki se je naučil pogovarjati kot človek, vendar nima čustev in ne razume težav.
>> Več: Ob dnevu varne rabe interneta opozorila o tveganjih, ki jih prinaša umetna inteligenca