c S

Notranje ministrstvo je pripravilo novo uredbo o varovanju ogroženih javnih oseb

14.02.2025 12:46 Ministrstvo za notranje zadeve je objavilo predlog uredbe o varovanju ogroženih uradnih oseb. Uredba določa pogoje varovanja, stopnje ogroženosti, ukrepe za zaščito ter dolžnosti ogroženih oseb. Predvideva tudi psihološko pomoč za varovane osebe.

Z ministrstva za notranje zadeve so sporočili, da so objavili predlog uredbe o varovanju ogroženih uradnih oseb. Predlog naj bi vključeval celovit okvir za zaščito ogroženih uradnih oseb in njihovih bližnjih, opredeljuje pogoje za varovanje, določanje stopnje ogroženosti in ukrepe za zaščito. Kot je opredeljeno v uredbi, je "uradna oseba" lahko poslanec državnega zbora, član državnega sveta, član lokalnega ali pokrajinskega predstavniškega telesa, sodnik ustavnega sodišča, sodnik, sodnik porotnik, državni tožilec ali državni odvetnik.

Obenem uredba določa tudi dolžnosti ogroženih oseb, njihovih nadrejenih in policije, ki varovanje načrtuje, izvaja in nadzira. "Predlog uredbe določa, da se varovanje uvaja, kadar je ogroženost povezana z opravljanjem uradnih nalog, vključuje pa preventivne, operativne, tehnične in fizične ukrepe. Določene so štiri stopnje ogroženosti, od katerih je odvisen obseg ukrepov varovanja, pa tudi obveznost samozaščitnega vedenja ogroženih oseb in postopke za prenehanje varovanja," so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu. Kot dodajajo, naj bi bile glede na vsebino predloga varovane osebe upravičene tudi do psihološke pomoči.

Da se z varovanjem ogroženih državnih tožilcev in sodnikov oz. urejanjem tega ukvarja medresorska delovna skupina, so v sredo navedli na vrhovnem sodišču ob začetku novega sodnega leta, temu je pritrdila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič.

Katič je v ob tem dodala, da se je na zadnjem sestanku na ministrstvu za notranje zadeve, na katerem so ob predstavnikih obeh ministrstev sodelovali še predstavniki sodstva in policije, notranje ministrstvo zavezalo, da čim prej pripravi spremembe uredbe o varovanju. "Upam, da nas bodo, preden bodo to izdali, tudi povabili, da pogledamo, morebiti podamo še kakršne koli pripombe," je dejala v sredo. Javna obravnava predloga uredbe bo po navedbah notranjega ministrstva potekala 30 dni, možnost za podajo pripomb je do 16. marca.


>> Več: Notranje ministrstvo je pripravilo novo uredbo o varovanju ogroženih javnih oseb