c S

Nasprotniki in podporniki zakona o umetniških pokojninah lahko uradno začnejo prepričevati volivce

11.04.2025 10:00 Začela se je uradna enomesečna referendumska kampanja pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke. Potekala bo do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk.

Za referendumsko kampanjo štejejo oglaševalske vsebine in druge oblike propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivcev pri glasovanju na referendumu.

Referendumsko kampanjo lahko organizira pravna ali fizična oseba, ki je pobudnik zahteve za razpis referenduma ali je zainteresirana za izid referenduma. Kdo vse bo organizator kampanje, bo znano v začetku prihodnjega tedna, ko se izteče rok, do katerega morajo organizatorji odpreti posebne transakcijske račune in o tem obvestiti Državno volilno komisijo.

Posebne transakcijske račune za tokratni referendum so po podatkih Ajpesa že odprle štiri stranke, in sicer Levica, SD, Zeleni Slovenije in NSi. Zagotovo bodo to storili še v SDS-u in največji vladni stranki Gibanje Svoboda, v kateri so prav tako napovedali vstop v kampanjo, v kateri pa bodo pozivali k bojkotu referenduma.

Stroški referendumske kampanje na državni ravni po zakonskih določbah ne smejo preseči 0,25 evra na posameznega volilnega upravičenca v državi, organizatorji kampanje bodo lahko torej za prepričevanje volivcev porabili dobrih 420.000 evrov. V nasprotju z volilnimi kampanjami pa organizatorju referendumske kampanje ne pripada pravica do povračila stroškov.

Referendumska nedelja bo 11. maja

Splošno glasovanje na referendumu bo potekalo v nedeljo, 11. maja. V tednu pred referendumsko nedeljo bo kot običajno v torek, sredo in četrtek potekalo predčasno glasovanje na za to namenjenih voliščih. Prav tako bodo mogoče tudi druge oblike posebnega glasovanja, in sicer po pošti tako na območju Slovenije kot iz tujine, na volišču s sedežem na diplomatsko-konzularnem predstavništvu ter zunaj okraja stalnega prebivališča na t. i. volišču omnia.

Na dan glasovanja bo DVK že objavil delne neuradne izide z volišč po Sloveniji. Dan po referendumski nedelji bodo ugotavljali izid glasovanja po pošti iz Slovenije, teden dni pozneje pa še izid glasovanja po pošti iz tujine.

Uradni izid referenduma bo glede na rokovnik DVK znan med 22. in 30. majem, ko bo DVK sprejel akt o izidu glasovanja in ga objavila v uradnem listu.

Zakon bo na referendumu zavrnjen, če bo dosežen zavrnitveni kvorum. To pomeni, da mora proti zakonu glasovati večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev. Kvorum je torej odvisen od števila volilnih upravičencev. Po trenutnih podatkih ministrstva za notranje zadeve je teh 1.693.355, kar pomeni, da kvorum za zavrnitev zakona za zdaj znaša 338.671 glasov. Točno število pa bo ministrstvo še ugotavljalo glede na število volilnih upravičencev na dan glasovanja.


>> Več: Nasprotniki in podporniki zakona o umetniških pokojninah lahko uradno začnejo prepričevati volivce