Predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bi Termoelektrarna Šoštanj (Teš) od 1. januarja 2025 do 30. aprila 2027 opravljala gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za daljinsko ogrevanje v občinah Šoštanj in Velenje, je bil na omenjenem odboru potrjen.
Lastništvo Teša in Premogovnika Velenje bi se preneslo s Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) na državo, družbi bi prešli v upravljanje Slovenskega državnega holdinga (SDH). Država bi za kritje stroškov javne službe Tešu namenjala nadomestilo, predlog zakona za tri kurilne sezone predvideva skupno 324 milijonov evrov, poleg tega bi bilo treba zagotoviti še 79 milijonov evrov za odplačilo kredita za šesti blok Teša. Pri tem bi bila cena ogrevanja fiksirana pri ceni s 1. oktobra letos, usklajevala bi se le z inflacijo. Teš bi lahko v primeru tržnih cen elektrike, ki bi presegale stroškovno ceno, proizvajal več elektrike, kot je bo v režimu zagotavljanja toplote.
Predvidene rešitve so edina možnost, da se prepreči najhujši scenarij – da bi Teš in premogovnik morala v insolvenčne postopke ter da se ohranita socialna varnost zaposlenih in ogrevanje za 35.000 prebivalcev, javne ustanove in podjetja, je dejal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.
>> Več: Na odboru zelena luč predlogu prehodnega zakona za Teš