c S

Kako varovani so tožilci in sodniki?

03.12.2024 06:56 Mafijski umor v petek v Ljubljani še vedno sproža številna vprašanja pa tudi nejasnosti in nasprotujoče si trditve pristojnih glede varovanja tožilcev in sodnikov.

Policija je po dogodku okrepila varovanje sodnikov in tožilcev, ki sodelujejo v sodnih procesih zoper člane Kavaškega klana. Varuje tudi tožilko, ki se je varovanju predtem odpovedala, ker se ni strinjala s postopki varovanja Centra za varovanje in zaščito (CVZ), ki je del policije.

Ena izmed tožilcev, ki preganjajo slovensko celico zloglasnega Kavaškega klana, Mateja Gončin, še pred nekaj dnevi ni bila varovana. Po petkovem umoru pa je notranji minister odredil dodatno varovanje sodnikov in po neuradnih podatkih štirih tožilcev.

"Lahko potrdim, da je danes moja varovanka varovana. Dan pred tem varnostnim dogodkom oziroma incidentom pa ni bila varovana," je povedal zagovornik Mateje Gončin David Sluga. Nezaupanje do varnostnikov CVZ-ja, ki naj bi tožilki nezakonito sledili, informacije pa delili z nepooblaščenimi osebami, ni edini razlog, da zadnje mesece Gončin ni imela varovanja, je razkril Sluga.

"Prognoza varnostne situacije je bila očitno napačna, če zdaj zvonijo vsi alarmi"

Ali so v CVZ-ju, ki deluje pod okriljem policije, napačno ocenili varnostno tveganje? "Pred to zvišano varnostno situacijo je vodstvo CVZ-ja zatrjevalo, in to storilo nepreverljivo, da varnostnega tveganja zanjo ni. Zdaj pa je varnostno tveganje po njihovem mnenju izjemno visoko. Prognoza njene varnostne situacije je bila očitno napačna, če zdaj zvonijo vsi alarmi. Po stališču moje varovanke CVZ ni primerna ustanova za varovanje oseb, kot so državni tožilci in sodniki," je v pogovoru za TV Slovenija poudaril Sluga.

>> Več: Kako varovani so tožilci in sodniki?