c S

Izvajanje uredbe evropske unije o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov

20.03.2025 07:25 Uredba Evropske unije (EU) o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (v nadaljevanju EUDR) je bila sprejeta maja 2023.

Junija 2023 je EU objavila Uredbo (EU) 2023/1115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 31. maja 2023 o omogočanju dostopnosti nekaterih primarnih in drugih proizvodov, povezanih s krčenjem in degradacijo gozdov, zdaj splošno znano kot Uredba EU o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja  gozdov (EUDR).

Nova evropska uredba EUDR predstavlja pomemben odgovor EU na naraščajoč problem krčitev in degradacije svetovnih gozdov, kjer je EU  (glede na podatke o uvozu iz tretjih držav) posredno odgovorna za približno desetino tega - oz. krčitve enega milijona hektarjev svetovnih gozdov na leto.  Uredba uveljavlja pravila in sistem potrebne skrbnosti, poleg lesa in lesnih proizvodov, za skupino sedmih ključnih primarnih proizvodov - oljna palma, soja, les, kakav, kava, govedo in guma - ki so odgovorni za večino krčitev in degradacije gozdov.

EUDR ima dva glavna cilja: zmanjšanje prispevka EU k svetovnemu krčenju in degradaciji gozdov ter zmanjšanje toplogrednih emisij in izgube biotske raznovrstnosti.

Uredba določa, da bodo morali gospodarski subjekti in veliki trgovci v okviru svojih sistemov potrebne skrbnosti zagotoviti, da pri uvozu blaga iz tretjih držav, izvozu ali dajanju na trg EU ne obstaja tveganje, da so vključeni primarni proizvodi pridelani na površinah, ki bi bile izkrčene po 31. decembru 2020, in so prispevale k degradaciji gozdov ali niso bile proizvedene v skladu z nacionalno zakonodajo (upoštevane vse okoljske in socialne norme države proizvajalke). Vsi gospodarski subjekti in veliki trgovci, med njimi tudi domači kmetje in lastniki gozdov, bodo morali pred dajanjem na trg (npr. lesa, goveda ter soje) posredovati zahtevane podatke v okviru t.i. izjave o potrebni skrbnosti v nov informacijski sistem EU. Zagotoviti bodo morali informacije o:

  • količini,
  • dobavitelju,
  • državi proizvodnje,
  • geografske koordinate zemljišč, na katerih so bili proizvedeni zadevni primarni proizvodi

Pri sebi pa bodo morali imeti vzpostavljen sistem potrebne skrbnosti, ki poleg zgoraj navedenih informacij, vsebuje še vse druge podatke in dokumentacijo v zvezi s poreklom pošiljke, zakonitostjo proizvodnje in da le ta ne prihaja iz izkrčenih oziroma degradiranih površin gozdov.

Za pomoč udeležencem v dobavnih verigah pri pripravi na uporabo te uredbe je Evropska komisija izdala, na spletni strani komisije pa je objavljen tudi nabor, ki se bodo redno posodabljala. Evropska komisija prav tako mesečno posodablja in objavlja termine izobraževanj za uporabo informacijskega sistema EUDR. Več informacij o IT – sistemu je na voljo v uporabniškem priročniku.

Dokumentacija

  • Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, 19.3.2025