Številne države so pozdravile odhod Asada, ki naj bi, potem ko so uporniki zavzeli prestolnico Damask, pobegnil iz države.
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je pozdravil padec Asadovega režima in pozval k zaščiti pravic vseh Sircev. "Po 14 letih brutalne vojne in padcu diktatorskega režima lahko zdaj sirsko ljudstvo izkoristi zgodovinsko priložnost za izgradnjo stabilne in miroljubne prihodnosti," je zapisal v sporočilu za javnost. Ponovil je poziv k miru in izogibanju nasilju v tem občutljivem času, ob tem pa tudi k zaščiti pravic vseh Sircev.
Posebni odposlanec ZN-a za Sirijo Geir Pedersen je zavzetje Damaska označil za "prelomni trenutek" v skoraj 14 let trajajoči državljanski vojni v Siriji. "Danes s previdnim upanjem pričakujemo odprtje novega poglavja – poglavja miru, sprave, dostojanstva in vključenosti za vse Sirce," je sporočil.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v izjavi na omrežju X zagotovila, da bo EU pomagal obnoviti Sirijo, ki bo varovala manjšine. "Evropa je pripravljena podpreti varovanje nacionalne enotnosti in obnovo sirske države, ki ščiti vse manjšine," je zapisala. "Kruta Asadova diktatura je padla. Ta zgodovinska sprememba v regiji ponuja priložnosti, vendar ni brez tveganj," je dodala in poudarila, da je EU v stikih s ključnimi voditelji v Evropi in regiji ter da spremlja hiter razvoj dogodkov.
>> Več: Države pozivajo k mirnemu prenosu oblasti v Siriji, v Evropi pozdravljajo konec diktature