V Sloveniji akcija poteka pod okriljem društva Ekologi brez meja, ki so opozorili, da imajo vse digitalne aktivnosti nekje svoj fizični izvor v obliki strojne opreme in infrastrukture, ki za svoje delovanje potrebuje velike količine energije.
Cilj akcije, ki bo potekala do konca marca, je spodbujanje bolj trajnostnih digitalnih navad in ozaveščanje o problematiki vedno večjega digitalnega odtisa, ki k celotnemu ogljičnemu odtisu prispeva že večji delež kot letalski promet. "Nedvomno je digitalna okoljska bilanca lahko tudi pozitivna. Zato je še toliko večja škoda, da prednosti, ki jih prinaša digitalna tehnologija, ne izkoriščamo v boljše namene," je ob začetku letošnje akcije poudarila predsednica društva Ekologi brez meja Katja Sreš.
Ob tem je digitalno čistilno akcijo označila za prvi korak k zavedanju, "da niti digitalni svet ni brezmejen in ima večji vpliv na okolje, kot si mislimo".
Lani je v "najlažji čistilni akciji v Sloveniji" sodelovalo 1288 posameznikov, ki so iz svojih digitalnih naprav izbrisali 26 tisoč gigabajtov podatkov, kar predstavlja približno pet ton prihranka izpustov toplogrednih plinov. S tem je Slovenija na globalni dan digitalnega čiščenja zasedla tretje mesto po količini izbrisanih odvečnih podatkov.
>> Več: Digitalne smeti so problem. Internet ima vedno večji ogljični odtis.