c S

Andreja Katič: Nujen premislek o varovanju sodnih stavb

29.11.2024 15:42 Ministrica za pravosodje Andreja Katič napoveduje ustanovitev medresorske delovne skupine, ki bo premislila, kako urediti varovanje stavb in sodnih dvoran.

Pritiski na sodstvo niso nič novega, se pa v zadnjem času stopnjujejo. Sredi tedna se je pred celjskim sodiščem zbrala množica podpornikov predsednika največje opozicijske stranke ter vzklikala krivosodje in mafija. Ob pozivih iz vrst politike, da moramo spoštovati temelje pravne države in demokratične ureditve, pa se na drugi strani vrstijo pozivi sodnikom, naj delajo tako, da ne bo težav z njimi; poleg tega tudi politika zna ravnati tako, da ne moremo govoriti o spoštovanju odločitev sodišč.

Protest v Celju sredi tedna je dodobra razburkal dogajanje. Kako je množico na pragu sodišča, kjer je potekalo sojenje v enem od primerov, v katerem je obtoženec Janez Janša, videla ministrica za pravosodje Andreja Katič? Je bil to poskus vplivanja ali napad na sodstvo na splošno? "Rada bi pozvala vse politike in tudi vse mnenjske voditelje, da se vzdržijo takšnih dejanj. Vsako dejanje ima svoj namen, dogajanje v Celju je bilo dobro organizirano, pustilo pa je slab vtis. V tem vidim tudi spodkopavanje demokratične ureditve, kar pa ni dobro. Spoštujem pravico do protesta, ampak dogajanje utegne včasih iti predaleč. Konkretnih primerov ne bom komentirala, dogodki, kakršen je bil tisti v Celju, pa lahko vplivajo na sojenje. Tudi sodnice in sodniki so samo ljudje, tudi z družinami, in čedalje pogostejše grožnje lahko vplivajo na to, da sodijo drugače ali počasneje, kot bi sicer, kar pa ni dobro za pravno državo," je dejala pravosodna ministrica Andreja Katič. Šlo je tudi za motenje dela sodišča, saj je bil vstop v stavbo zaradi protesta oviran.

>> Več: Andreja Katič: Nujen premislek o varovanju sodnih stavb