Predlog Zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, ki ga je na današnji seji sprejela vlada, bo Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) in Premogovniku Velenje (PV) omogočil nadaljnje obratovanje. Vlada bo tako preprečila najslabši možen scenarij, ki bi se brez njenega ukrepanja zgodil na začetku prihodnjega leta v vrhuncu zimske kurilne sezone. Zaradi začetka insolventnih postopkov zoper obe podjetji bi bila ogrožena delovna mesta zaposlenih v PV in TEŠ, ogrožena bi bila socialna varnost njihovih družin, kar 35.000 prebivalcev ter vse javne ustanove in podjetja pa bi ostali brez ogrevanja. Z Zakonom o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga bo vlada zaščitila socialno varnost zaposlenih in njihovih družin ter omogočila dostojno življenje vsem prebivalcem Šaleške doline. Zakon zagotavlja premostitev do sprejema ukrepov za pravičen izstop iz premoga ter prestrukturiranje regije in do vzpostavitve alternativnih virov za proizvodnjo toplote. S tem bo dobila regija priložnost, da se v tem času razrešijo ključna vprašanja glede pravičnega prehoda. Izvajanje gospodarske javne službe je predvideno od začetka leta 2025 do konca aprila 2027, torej tri kurilne sezone. V vmesnem času bo vlada pospešeno in premišljeno pripravila tudi oba zakona, ki sta ključna za preobrazbo Šaleške doline. To sta Zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in Zakon o razvojnem prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije.
Vlada je danes določila besedilo predloga sprememb Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev, ki bo optimiziral izvajanje ukrepov v okviru poplavne sanacije. Med drugim prinaša podaljšanje roka za oddajo vloge za dodelitev investicijske spodbude podjetjem, ureja pa tudi postopek spreminjanja namenske rabe prostora v občinskem prostorskem načrtu. Zakon o obnovi zagotavlja celovit pristop pri odpravljanju posledic škode in obnovi prizadetih območij po lanskih poplavah. Vlada s ciljem čim učinkovitejše sanacije razmere ves čas spremlja in zakonske rešitve prilagaja glede na potrebe, ki se izkažejo v praksi pri izvajanju zakona.
Določila je tudi besedilo predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja ter ga posreduje v obravnavo Državnemu zboru po nujnem postopku. Predlog prinaša številne prilagoditve, ki izboljšujejo učinkovitost vodenja matične evidence, poenostavljajo administrativne postopke ter usklajujejo zakonodajo z obstoječimi predpisi in sodno prakso. Med drugim podaljšuje rok za oddajo vloge za pridobitev zagotovljene vdovske pokojnine.
Vlada je določila besedilo predloga Zakona o potnih listinah, ki je pripravljen zaradi večjega obsega sprememb, sicer pa še vedno temelji na trenutni ureditvi. Zakon o potnih listinah je bil zadnjič spremenjen pred več kot 13 leti. Po tem času je določila treba uskladiti z vmes že izvedenimi spremembami enakih vsebin Zakona o osebni izkaznici. Ključni razlog za spremembe pa je prenos Direktive Sveta (EU) št. 2019/997, s čimer se vzpostavlja potna listina EU za vrnitev in pogoji za njeno izdajo. Odslej bo lahko v tujini zaprosil za izdajo potnega lista državljan, ki se tam nahaja iz kateregakoli razloga, ukinja se prepoved hrambe kopije potnega lista v elektronski obliki, zagotavlja se tudi podlaga za vpogled v fotografije pri ugotavljanju istovetnosti. Na življenjski način se določa, kdaj morata starša soglašati z vlogo in kdaj to ni potrebno, na e-Upravi se bo lahko preverila informacija o veljavnosti potnega lista, poenoteni bodo ukrepi začasne razveljavitve potnega lista za posameznike s prepovedjo prehoda meje, predlog za zavrnitev izdaje potnega lista bo vzajemno veljal tudi za osebno izkaznico. Za večjo uporabnost potnega lista bosta v strukturo naslova dodana pošta in poštna številka. Z namenom preprečevanja predložitev fotografije druge osebe ali prirejene fotografije se uvaja obvezno predložitev digitalnih fotografij, ki jih posname fotograf z aplikacijo e-fotograf. Ministrstvo za notranje zadeve bo vzpostavilo evidenco eFotograf, ki bo dostopna državljanom na spletu. S predlogom zakona se uvaja tudi več poenostavitev za upravne enote in odpravlja ovire za državljane. Z namenom učinkovitega odkrivanja fiktivnih prijav se s spremembami omogoča, da se podpis iz vloge za potni list primerja s podpisom na dokazilu o pravici do prebivanja na naslovu. Vzpostavlja se tudi pravna podlaga, da lahko vlada določi plačilo obrazca potnega lista iz drugega vira, če je do poškodbe, uničenja ali pogrešitve prišlo v naravnih in drugih hujših nesrečah.
Določila je tudi besedilo predloga novele Zakona o osebni izkaznici, s katerim se odpravlja pomanjkljivost trenutne ureditve, da osebna izkaznica, ki se izda otroku do 12 leta starosti ni elektronska in se zato ne more uporabiti kot kartica zdravstvenega zavarovanja. Uporaba osebne izkaznice kot kartica zdravstvenega zavarovanja bo tako mogoča tudi za državljane do dopolnjenega 12. leta starosti, s čimer se omogoča hitrejša obravnava pri izvajalcih zdravstvenih storitev. Predlog zakona vsebuje ukrepe, ki v postopku vložitve vloge preprečujejo predložitev lažne fotografije, s tem, ko se določa obvezno predložitev digitalne fotografije, posnete peko že obstoječega sistema e-fotograf. To omogoča sledljivost izvora fotografije in skrajšuje postopek izdaje, saj skeniranje in preverjanje kakovosti fotografije opravi sistem. Z novelo zakona se uvaja tudi več poenostavitev za upravne enote in odpravlja ovire za državljane.
Vlada je sprejela predlog Zakona o spremembah in dopolnitah Zakona o bančništvu. Glavni namen predloga je prenos predpisov EU. Dodatno predlog med drugim prinaša večjo jasnost glede uporabe določb o kreditnih družbah ter vsebuje predloge, ki izboljšujejo učinkovitost bonitetnega nadzora v praksi. V zvezi z digitalno odpornostjo se dopolnjuje nadgradnja notranjega upravljanja, zahtev pri načrtih neprekinjenega poslovanja ter ocene tveganj in poročanja. V zvezi s trgom kriptosredstev se dodajajo tri nove vrste finančnih storitev, ki jih lahko opravljajo banke. Dodatno se uvaja revizorjevo poročilo o dajanju zagotovil o trajnostnosti.