Potem ko je ustavno sodišče določilo, kako je vlada vendarle uresničila njegovo odločbo glede sodniških plač. Po več kot 10 letih so se te popravile, večina sodnikov pa je s tem zadovoljna, ob dnevu pravosodja, ki vsako leto poteka 4. novembra, pravi predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević. "Ali bodo s tem vsi zadovoljni, verjetno ne, in tudi pričakovati je, da bodo mogoče posamezniki vlagali pravna sredstva, vendar vseeno menim, da je to pozitiven premik glede na preteklost," je dejal v pogovoru za Radio Slovenija.
Ob tem Đorđević opozarja, da mora imeti ustrezne plače tudi podporno osebje na sodiščih.
"Zaradi tega sem tudi pred kratkim ponovno pisal pismo podpore prizadevanjem delavcem v pravosodju za izboljšanje njihovega položaja in za uresničitev zavez iz bele knjige," je dejal.
Končno naj bi dobili enovitega prvostopenjskega sodnika, napoveduje Đorđević. To bo predsednikom sodišč močno olajšalo vodenje, sodišča pa naj bi bila približno enako obremenjena. "Nekatera so z zadevami bolj obremenjena, druga manj – želimo si doseči, da ne bo stranka na enem sodišču hitreje dosegla svoje pravice kot na drugem," je napovedal.
Sodišča pristojna za vse več upravnih postopkov
Število sodnikov se zmanjšuje, vendar Slovenija še vedno močno presega evropsko povprečje sodnikov na 100 tisoč prebivalcev. A predsednik vrhovnega sodišča opozarja, da so sodišča že na meji zmogljivosti "Prišli smo do točke, ko nisem več prepričan, da bo šlo tako naprej. Ker se sodstvu nalagajo vedno nove pristojnosti, predvsem v upravnih postopkih," je pojasnil. Po ponesrečeni zgodbi z nakupom stavbe na Litijski za potrebe sodišč, kjer pa teh ne bo nikoli, prostorska stiska na sodiščih še naprej ostaja nerešena.
>> Več: Đorđević: Želimo doseči, da se pravice na enem sodišču ne bi doseglo hitreje kot na drugem