c S

ZZZS z novostmi za preprečevanje neupravičenega odjavljanja iz obveznega zdravstvenega zavarovanja

19.02.2013 07:30 Ljubljana, 18. februarja (STA) - V ZZZS poudarjajo, da od junija lani od delodajalcev zahtevajo dokazilo o prenehanju delovnega razmerja, če delavca odjavijo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja več kot osem dni po prenehanju zavarovanja. Od marca pa bodo od delodajalcev takšna dokazila zahtevali ob vsaki odjavi iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, razen izjemoma.

V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ob tem poudarjajo pomen tega, da zavarovane osebe same skrbijo in nadzirajo urejenost svojega obveznega in tudi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter tudi ustrezno ukrepajo.

Prav zaradi tega ZZZS omogoča zavarovanim osebam, da tudi sami kadarkoli preverijo urejenost svojega obveznega in dopolnilnega zavarovanja, in sicer s pomočjo mobilnega telefona (s SMS-sporočilom) ali na spletu, kjer omogočajo bodisi anonimno preverjanje ali pa preverjanje z digitalnim potrdilom, na podlagi katerega lahko oseba preveri tudi dan prenehanja zavarovanja. Dnevno spletno rešitev anonimnega preverjanja zavarovanja uporablja povprečno 500 oseb, SMS storitev pa 250 oseb, so navedli v ZZZS.

Sicer pa si ZZZS posebej prizadeva, da bi bilo število oseb brez urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji čim manjše. Tako stalno pozivajo nezavarovane osebe k ureditvi zavarovanja, zadnje leto se pozivi pošiljajo redno mesečno in samodejno. Pisni poziv prejmejo vsi slovenski državljani s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki nimajo urejenega zavarovanja več kot 60 dni. Predvidoma marca letos pa bo ZZZS pričel še z intenzivnejšim pošiljanjem pisnih pozivov, tako da jih bo pošiljal vsem, ki nimajo urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja več kot 20 dni.

V Združenju ZaNas so namreč na današnji novinarski konferenci opozorili na povečevanje zavarovancev, ki jih delodajalci neupravičeno odjavljajo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Predsednica združenja Nevenka Lekše pa je tudi negativno presenečena nad tem, da vlada, ministri in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) glede tega ne ukrepajo.