c S

Splošna stavka javnega sektorja bo 23. januarja, sindikati ponovno pozivajo vlado k pogajanjem

04.01.2013 08:19 Ljubljana, 04. januarja (STA) - Koordinacija stavkovnih odborov javnega sektorja je v četrtek dokončno potrdila datum splošne stavke zaposlenih v javnem sektorju, ki bo 23. januarja. Vodja koordinacije Janez Posedi je za STA pojasnil, da bodo v vseh dejavnostih stavkali tako, da bodo izpolnjevali samo zakonsko določen minimum dejavnosti, vlado pa je ponovno pozval k pogajanjem.

Po Posedijevih besedah so se tokrat odločili, da bo splošna stavka 23. januarja zgolj začetek. Stavkovne aktivnosti pa naj bi se potem "relativno organizirano" nadaljevale vsaj do poletja, do junija pa bo zagotovo tudi še kakšna skupna splošna stavka, je napovedal.

Kot osnovno zahtevo je Posedi navedel, da se vlada začne pogajati s sindikati. Med drugim zahtevajo, da jih vlada prizna za enakovredne socialne partnerje ter da mase plač za javne uslužbence za leti 2013 in 2014 ne zniža dodatno. Treba je doreči ukrepe, s katerimi bomo zniževali maso za plače javnih uslužbencev, tega ni mogoče narediti po posameznih ministrstvih, ker potem ni več enotnega javnega sektorja, je prepričan Posedi.

Koordinacija je zahteve oblikovala 19. decembra, po Posedijevih besedah pa vladi že od maja lani po podpisu sporazuma o usklajenosti zakona za uravnoteženje javnih financ sporočajo, da se želijo dogovoriti o vseh vsebinah, ki so potrebne za letos in prihodnje leto. Vsaj na sindikalni strani je prišlo do določenih premikov, je ocenil Posedi in dodal: "Žal na vladni strani ni nobene pripravljenosti za dialog."

Po njegovem prepričanju je ključno in najbolj pomembno, da se vlada sploh premakne za pogajalsko mizo, vendar tega očitno ne želi. "Očitno bo tokrat stavka že samo iz preprostega razloga, ker vlada kot delodajalec ignorira dialog," je poudaril vodja koordinacije.

Glede novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki jo je decembra pripravila vlada, pa je Posedi dejal, da je neusklajena s sindikati , poleg tega pa posega v vsebino kolektivne pogodbe za javni sektor. "Ta vlada počne isto, kot je počela prejšnja vlada, ko je prišla v ekstremen konflikt s sindikati javnega sektorja in ga je obravnavalo tudi ustavno sodišče ter odločilo, da gre za posege v kolektivno dogovarjanje.

To po njegovem mnenju ni sprejemljivo in kaže odnos vlade kot delodajalca do zaposlenih, kar ni vzor ostalim delodajalcem v Sloveniji. Ne gre, da se vlada obnaša kot "slab obrtnik", je poudaril in izrazil zaskrbljenost da bo tak odnos delodajalcev do zaposlenih preskočil še v gospodarsko dejavnost.

Sindikati so povabilo na pogajanja z vladne strani pričakovali po četrtkovi seji, na kateri je vlada nekoliko spremenila sestavo vladne pogajalske skupine, vendar ga po Posedijevih besedah še niso dobili.