c S

Odbor DZ za delo podprl predlog novele zakona o delu na črno

20.06.2012 16:58 Ljubljana, 20. junija (STA) - Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je na seji podprl predlog novele zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki slovenski pravni red usklajuje z evropsko zakonodajo. Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je pojasnil, da predlog vsebinsko ni povezan z zakonom, ki je lani padel na referendumu.

Vizjak je ob predstavitvi predloga novele zakona uvodoma pojasnil, da omenjeni predlog nima vsebinske povezave s predlogom prejšnje vlade, ki je z novelo zakona o omejevanju dela na črno, ki je padel na referendumu, želela urediti vprašanje sosedske pomoči. Ker pa po padcu tiste novele zakona na referendumu prenos evropske direktive v slovenski pravni red eno leto ni bil mogoč, je Slovenija zato od Evropske komisije že prejela več opominov, je dejal Vizjak.

Poudaril je, da bodo predlagane spremembe zakona preprečevale nezakonito zaposlovanje oseb v Sloveniji, ne glede na njihovo državljanstvo. "Ob zaposlitvi bo sedaj nujno predložiti potrdilo o zakonitosti bivanja na območju Slovenije, za delodajalca pa bodo v primeru kršitev sledile sankcije," je dodal.

Predlagana novela tako zagotavlja zaščito oz. preprečevanje finančnega izkoriščanja oseb, ki delajo na črno. Ker se vsebina omenjene direktive nanaša le na državljane tretjih držav, ki nezakonito prebivajo v Sloveniji, bi uveljavitev pravic samo za tuje državljane pomenila kršitev ustave. Zato se pravice iz direktive nanašajo tudi na državljane Slovenije.

Predlog novele določa tudi sankcije za kršitve obveznosti, delodajalcem pa nalaga obveznost, da pred morebitno sklenitvijo delovnega razmerja od državljana tretje države zahtevajo predložitev dokazila o zakonitem prebivanju v Sloveniji. Vizjak je še dejal, da je bila omenjena novela zakona danes obravnavana tudi na seji Ekonomsko-socialnega sveta, kjer pa večjih nasprotovanj predlogu ni bilo. Le eden od sindikatov je opozoril, da so predlagane kazni prenizke, je dodal.

Zaradi roka, ki poteče v začetku avgusta, predlog novele v slovenski pravni red prenaša še evropsko direktivo, skladno s katero se pri uporabi instituta kratkotrajnega dela in dela v lastni režiji upošteva enakost spolov; zakonsko zvezo se izenačuje z zunajzakonsko oz. registriranim partnerstvom v istospolni skupnosti. "Tako bodo sedaj pri institutu kratkotrajnega dela ali pa dela v lastni režijI vse omenjene skupine izenačene," je dodal minister.

Ob tem je pojasnil, da to niso edine aktivnosti vlade glede problematike zaposlovanja na črno, saj gre za perečo temo, na katero se bo vlada odzvala in skušala te težave odpraviti. "Zgolj represija in definicija zaposlovanja na črno nista dovolj," je poudaril minister. "Tistim, ki zaposlujejo na črno, moramo ponuditi spodbude, da bodo to počeli legalno," je dodal.

Člani odbora so predlog novele sprejeli soglasno in o njej niso razpravljali, le poslanec Borut Ambrožič (Pozitivna Slovenija) je dejal, da v Pozitivni Sloveniji nimajo vsebinskih nasprotovanj predlagani noveli, želeli bi le opozoriti, da opomini Evropske komisije ne bi bili potrebni, če stranka SDS v času prejšnje vlade ne bi nasprotovala zakonu o omejevanju dela na črno, kot je bil predlagan.

Odbor je danes obravnaval tudi letno poročilo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije za lansko leto. Člani odbora so soglasno potrdili tudi predlog novele zakona o postopku priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic EU, Evropskega gospodarskega prostora in Švice za opravljanje reguliranih poklicev oziroma dejavnosti v Sloveniji. Vizjak je pojasnil, da gre za relativno kratko novelo, ki širi krog upravičencev za priznanje kvalifikacij.