Ljubljana, 23. aprila (STA) - Svetovni slovenski kongres (SSK) od poslanske skupine Pozitivne Slovenije zahteva zamenjavo Mitje Meršola kot člana parlamentarne komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Po njihovem mnenju Meršol kot nekdanji sodelavec Službe državne varnosti (SDV) namreč ni primeren za člana omenjene komisije.
Kot je SSK zapisal v današnji izjavi za javnost, je razlog za njihovo nezaupanje prav Meršolovo sodelovanje s SDV, katere naloga med Slovenci v tujini je bilo zanje škodljivo delovanje. To je vključevalo vohunjenje in nadziranje njihove politične opredeljenosti, vsebine njihovih pogovorov, druženja ter podobnih dejavnosti.
Po navedbah SSK je med rojaki po svetu vzbudilo nemir in nezaupanje, da Slovenija še ni prerasla obdobja, ko je nekdanja SDV vsaj do leta 1990 nad njimi vzpostavljala nadzor in mednje sejala razdor.
Opozorili so, da bodo v primeru, če stranka Pozitivna Slovenija ne bo umaknila Meršola iz omenjene komisije in ga zamenjala s primernejšim članom, o tem obvestili vsa slovenska društva v zamejstvu in po svetu ter jih pozvali, da premislijo o sprejemu morebitnih napovedanih obiskov komisije v sedanji sestavi oziroma o obiskih njenih vprašljivih in nezaželenih članov.