c S

Očitke iz obtožnega predloga zavrnil tudi Wolf

31.01.2012 07:20 Ljubljana, 30. januarja (STA) - Poslovnež Walter Wolf je na današnji obravnavi zavrnil očitke iz obtožnega predloga, po katerem je obtožen pomoči h kaznivemu dejanju sprejemanja daril za nezakonito posredovanje. Obtožbe so po njegovih besedah "konstrukt". Edina njegova vloga v zvezi s Patrio je bila, da je Wolfgangu Riedlu za partnerja predlagal Rotis, je pojasnil.

Na sodišče so prispeli vsi obtoženi - Janez Janša, Jože Zagožen, Tone Krkovič, Ivan Črnkovič in Walter Wolf. Ker je Wolf tokrat prišel na sodišče, je tožilec Andrej Ferlinc danes umaknil predlog pripora zoper Wolfa, ki ga je zahteval na obravnavi 9. januarja.

Ferlinc je povzel del obtožnega predloga, ki se nanaša na Wolfa in po katerem je ta obtožen pomoči pri kaznivemu dejanju sprejemanja daril za nezakonito posredovanje. Wolf je vse očitke zanikal. Kot je dejal, sploh ne ve, kako bi bilo mogoče pomagati pri takšnem kaznivem dejanju.

Wolf je tožilstvo pozval, naj mu pokažejo dokumente, ki naj bi dokazovali to kaznivo dejanje, saj so obtožbe po njegovih besedah "konstrukt" in "svinjarija". Kritičen je bil tudi do nekdanje tožilke Branke Zobec Hrastar, ki je prvotni obtožni predlog spisala. Zagotovil je, da ničesar ne skriva, in opozoril, da zaradi obtožb trpi tudi njegova družina, poleg tega pa ima njegovo podjetje blokirane račune.

Zaslišanje, ki ga je opravil tožilec, je sodnica Barbara Klanjšek večkrat prekinila. Odvetniki so namreč opozarjali, da tožilec Ferlinc sprašuje Wolfa po mnenju o stvareh in po elektronskih sporočilih, poslanih med tretjimi osebami. O elektronski komunikaciji med Wolfgangom Riedlom in Reijem Niittynenom je Wolf sicer povedal, da je to treba vprašati Riedla. Kot je pojasnil, pa lahko nekdo piše, kar hoče, ko se bori za zastopstvo.

Povedal je, da ima z Riedlom stalno krovno pogodbo. V povezavi s poslom oklepnikov v Sloveniji pa se je Wolf z njim pogovarjal zgolj takrat, ko ga je Riedl vprašal, kdo bi bil primeren partner v Sloveniji in je predlagal direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča.

To je Wolf, kot je dejal, storil zato, ker sodeč po predhodnih izkušnjah Rotis dela kvalitetno, ker Črnkovič dela 24 ur na dan in ker bi bil proizvod dober, kupci pa zadovoljni. Obenem pa ni želel, da posel dobi "komunistična firma", ki dela po njegovem mnenju ne bi dobro opravila.

Wolf je tudi zavrnil, da bi kadar koli organiziral sestanek Patriinih posrednikov z Janšo. Ker je tožilstvo to vprašanje ponovilo večkrat zaporedoma, je Wolf napovedal, da na njihova vprašanja ne bo več odgovarjal, tudi sodnica pa je tožilstvo opozorila, da bi se lahko bolje pripravilo. Je pa Klajnškova v nadaljevanju prebrala zapisnik iz zaslišanja Wolfa na Dunaju.

Danes je kot priča nastopila tudi Wolfova partnerka Edna Kernc. Med drugim je povedala, da z Wolfom komunicira preko telefona, saj Wolf ne zna uporabljati elektronske pošte. Odnos med Wolfom in Riedlom je opisala kot prijateljskega.

Janša je sicer sodišče zapustil takoj po pričanju Wolfa, pri čemer pa ni dajal izjav za medije. Zagožen pa je ob robu obravnave poudaril, da Wolfovo pričanje ni v nobenem smislu pokazalo na njegovo krivdo ali na krivdo ostalih obtoženih. Izrazil je upanje, da se bo z izvolitvijo Janše za mandatarja "končal ta pritisk" in da bo sojenje normalno. Ocenil je tudi, da se vidi, da je sodnica dobro pripravljena, tožilstvo pa slabše.

Direktor Rotisa Črnkovič pa je vnovič poudaril, da so obtožbe v zadevi Patria izmišljene in da se z zaslišanji vsakič znova dokazuje, da "smo izpeljali enega najbolj poštenih velikih poslov v državi". Z velikim vplivom pri politiki so po njegovih besedah tisti, ki so ta posel izgubili, naredili "veliko sceno" in sproducirali odmevno sojenje.

Kot je dejal Črnkovič, so bili obtoženci "vrženi" v sojenje, v katerem pa jim je "zelo naporno" utemeljevati obtožni predlog, za katerega ne vedo, kaj bi obtoženim "obesili". Ob tem je pozval tožilstvo, naj po zaslišanjih zaposlenih na obrambnem ministrstvu obtožni predlog umakne.

Tudi Krkovič je ocenil, da so tožilci "v stiski" in da se "farsa kaže v polni meri". Sicer pa meni, da so sedaj, ko je Janša postal mandatar, "vsi resni razlogi za proces minili". Po njegovih besedah je bil osnovni namen namreč ravno onemogočiti Janšo.

Sojenje peterici obtoženih se je na Okrajnem sodišču v Ljubljani začelo 5. septembra lani. Obtožni predlog jih bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa 135 finskih oklepnikov Patria.