c S

Arbitražni organ v okviru evropskega patenta naj bi bil v Sloveniji

30.01.2012 08:30 Bruselj, 27. januarja (STA) - Del sistema enotnega evropskega patenta, in sicer arbitražni organ, naj bi bil v Sloveniji. Slovenija ima za to podporo med članicami EU, a za zdaj je še odprto, ali bo ta organ samo v Sloveniji ali tudi na Portugalskem, je danes v Bruslju pojasnil minister za razvoj in evropske zadeve, ki opravlja tekoče posle, Mitja Gaspari.

Za sprejetje enotnega evropskega patenta, o katerem se EU pogaja že desetletja, je sicer treba rešiti edino še odprto vprašanje - kje bo sedež osrednjega sodišča. Dogovor o tem morajo doseči tri velike članice, Nemčija, Francija in Velika Britanija.

Zaradi tega vprašanja članice EU decembra lani še niso uspele doreči celotnega svežnja ključnih elementov evropskega patenta, ki vključuje uvedbo enotnega patentnega varstva, režim prevajanja in oblikovanje enotnega sodnega sistema.

Pomen evropskega patenta za učinkovito delovanje enotnega trga bodo predvidoma izpostavili tudi voditelji članic EU v izjavi o spodbujanju rasti in zaposlovanja, ki jo bodo sprejeli v ponedeljek na neformalnem zasedanju v Bruslju.

Enotni patent, o katerem se unija pogaja že desetletja, je zelo pomemben dosje za evropsko gospodarstvo, saj se med drugim ocenjuje, da bi lahko bili prihranki pri patentiranju izjemni, več kot 20.000 evrov na posamezni patent skupnosti, kar pomeni veliko konkurenčno prednost.

Glavni namen enotnega patenta je namreč povečati konkurenčnost EU v primerjavi z ZDA in Kitajsko, kjer so stroški patentiranja bistveno nižji. Stroški patentiranja v Evropi bi se z uporabo enotnega patenta zmanjšali za do 80 odstotkov, poudarjajo v Bruslju.

Trenutno stroški prevajanja in upravni stroški znašajo v povprečju 32.000 evrov za varstvo patenta v državi članici EU, od česar kar 23.000 evrov predstavljajo stroški prevajanja. Za primerjavo, stroški patenta v ZDA v povprečju znašajo le 1850 evrov.

Ker je za uvedbo enotnega patenta potrebno soglasje in ker soglasja zaradi nasprotovanja Španije in Italije ni bilo mogoče doseči, so se države članice odločile za okrepljeno sodelovanje na tem področju. V tej pobudi je od začetka sodelovala tudi Slovenija.