c S

Poslanci DeSUS proti novim ministrom, a za predsednika DZ

23.08.2011 14:47 Ljubljana, 23. avgusta (STA) - Vodstvo stranke DeSUS se je danes dogovorilo, da njeni poslanci ne bodo potrdili kandidatov za nove ministre in s tem zaupnice vladi premiera Boruta Pahorja, takšen sklep pa mora potrditi še izvršni odbor stranke. Bodo pa poslanci DeSUS glasovali za kandidata za novega predsednika državnega zbora, ne glede na to, kdo bo za to funkcijo predlagan.

Kot je po sestanku vodstva stranke pojasnil predsednik DeSUS Karl Erjavec, bodo izvršnemu odboru, ki se sestane prihodnji torek, predlagali, da ne podprejo kandidatov za ministre. Prav tako naj ne bi podprli rebalansa proračuna, saj že proračuna niso podprli, je dejal Erjavec.

Predsednik DeSUS pričakuje, da bo izvršni odbor sledil predlogom vodstva stranke ter da bodo poslanci spoštovali sklep izvršnega odbora. To mu je danes po njegovih besedah zagotovil tudi vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec. Če pa bi kateri izmed poslancev vendarle glasoval za zaupnico, lahko to vpliva na njegovo poznejšo kandidaturo, je še poudaril Erjavec.

Po drugi strani pa naj bi poslanci DeSUS glasovali za izvolitev novega predsednika oziroma predsednice državnega zbora, in sicer ne glede na ime kandidata. Kot je pojasnil Erjavec, bi v nasprotnem primeru povzročili krizo državnega zbora. Opozoril je še, da predsednik DZ v času odsotnosti nadomešča predsednika republike, zato se jim zdi neustrezno, da kandidata ne bi podprli.

Še pred srečanjem vodstva stranke je sicer Erjavec napovedal, da bo predlagal tudi zavrnitev kandidata za predsednika DZ. "Glede na to, da ta vlada nima več možnosti, da normalno deluje, tudi nima nobenega smisla, da se izvoli predsednika DZ, saj tako ali tako v DZ ne bo nobenega takega predloga, ki bi lahko spremenil razmere v Sloveniji," je dejal. DZ lahko po njegovem mnenju do predčasnih volitev vodijo podpredsedniki DZ.

Predsednik DeSUS sicer ocenjuje, da bo manjšinska vlada v DZ dobila zaupnico, saj je "veliko poslancev, ki se bojijo za svojo prihodnost in bodo nekateri ob glasovanju preprosto manjkali". Ob tem opozarja, da vlada v DZ nima potrebne podpore, da bi izpeljala določene projekte, tudi če dobi zaupnico.

Ta vlada, tako Erjavec, nima več nobene vsebine in ne more ničesar več izpeljati, ker je manjšinska in tudi nima več nobene podpore v javnosti. Predlogi za ministre, o katerih se špekulira v javnosti, pa so po Erjavčevih besedah večinoma ljudje, ki so že 20 let v politiki.

Vodstvo DeSUS se je sicer danes pogovarjalo tudi o programskem sodelovanju z zunajparlamentarnimi strankami, saj imajo za to po Erjavčevih besedah kar nekaj pobud. Imen strank zaenkrat ne razkriva.