c S

Prva obtožena za smrti med izgredi na Otoku

15.08.2011 09:46 London, 14. avgusta (STA) - Pred sodnika bosta danes stopila 26- in 17-letnik, ki sta bila v soboto obtožena zaradi smrti treh ljudi med nasilnimi izgredi v Birminghamu. Vrh britanske policije pa je medtem razjezila odločitev vlade, da pri soočanju z najhujšimi izgredi v zadnjih desetletjih na Otoku prosi za pomoč ameriškega "superpolicista" Williama Brattona.

Dvojica je obtožena umora treh mladih moških iz južne Azije, ki jih je v noči na sredo zbil avtomobil, ko so skušali zaščititi svojo sosesko pred nasilneži. V zvezi z umorom naj bi poleg tega preiskovali še več mlajših moških, starih od 16 do 32 let. Policija naj bi poleg tega v okviru preiskave zasegla dva avtomobila, pridobila 400 dokazov in več kot 70 izjav očividcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na širšem območju Birminghama so zaradi nasilja v minulem tednu doslej aretirali več kot 500 ljudi. Skupno je bilo sicer na Otoku aretiranih že več kot 2100 ljudi, od tega so jih okoli tisoč že tudi obtožili. približno petina je mladoletnih, prihajajo pa iz zelo različnih okolij. Policija sicer napoveduje, da bo pred sodnike stopilo skupno okoli 3000 ljudi.

Poleg treh življenj v Birminghamu so izgredi terjali še dve življenji - ena oseba je bila ustreljena v svojem avtomobilu v Londonu, druga pa je podlegla hudim poškodbam glave med neredi na zahodu prestolnice. Zaradi suma teh umorov so priprli neka 26- in 22-letnika.

Najvišji predstavniki britanske policije so medtem izrazili dvom v načrte britanske vlade, da ji pri soočanju z najhujšimi izgredi na otoku v zadnjih desetletjih svetuje nekdanji vodja newyorške policije in strokovnjak za ulično nasilje William Bratton.

"Nisem prepričan, da se želim o tolpah učiti od nekoga z območja v ZDA, kjer jih imajo 400. Če imaš 400 tolp, potem po mojem pač nisi ravno učinkovit," je v pogovoru za časnik Independent on Sunday izjavil vodja združenja najvišjih britanskih policistov (Acpo), sir Hugh Orde.

Vodja zveze londonske Metropolitan police (MPF) John Tully je opozoril, da ima Bratton v ZDA sicer res bleščečo kariero, a da sta tako način dela policije kot tudi kultura tolp tam zelo drugačna kot v Veliki Britaniji.

Ian Hanson, vodja zveze manchesterske policije, pa je odločitev o imenovanju Brattona za svetovalca označil kot "klofuto" ter ocenil, da britanska policija potrebuje predvsem več sredstev, ne pa nasvete nekoga, ki živi 5000 kilometrov stran.

Bratton, ki je zaslovel zaradi uspešnega boja proti nasilju, ko je bil vodja policije v New Yorku, Bostonu in Los Angelesu, je sicer glede soočanja z izgredi na Otoku že ocenil, da bo potrebnega več kot le aretacije izgrednikov, predvsem "veliko posredovanja in preventivnih strategij".

Britanski premier David Cameron pa je medtem v pogovoru za današnji Sunday Telegraph odločno ponovil, da bo boj proti tolpam, odgovornim za izgrede in plenjenja, temeljil na "ničelni toleranci". Kot je namreč ocenil, "jezika ničelne tolerance" v Veliki Britaniji doslej niso govorili dovolj, a to se bo zdaj spremenilo.

Premier je tudi menil, da so bili dogodki minulih dni navaden kriminal in da razlogi zanje niso tako zapleteni, kot menijo nekateri. "Televizije so kradli zato, ker so želeli televizijo, a niso bili pripravljeni zanjo varčevati in priti do nje kot normalni ljudje," je dejal. Obenem je sicer priznal, da tudi drugih faktorjev ne gre povsem zanemariti: "Zapleteno je to, zakaj jih je tako veliko, zakaj obstaja znatna manjšina, ki je pripravljena na to."