c S

Število podjetij z blokiranimi računi julija nižje za poldrugi odstotek

12.08.2011 13:18 Ljubljana, 12. avgusta (STA) - V Sloveniji je bilo julija 6361 pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi, največ v gradbeništvu in trgovini, kažejo podatki Ajpesa. S tem se je število pravnih oseb, ki so imele račun blokiran vsaj pet dni, v primerjavi z junijem znižalo za 1,5 odstotka, na letni ravni pa je bila rast 35,8-odstotna.

Glede na podatke Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) je izmed vseh pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi julija v dejavnosti gradbeništva delovalo 1476 teh oseb oz. 23,2 odstotka. V letu dni se je število gradbenih podjetij z dospelimi neporavnanimi obveznostmi povečalo za 33,7 odstotka.

V dejavnosti trgovina ter vzdrževanje in popravila motornih vozil je bilo julija 1297 pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi oz. 20,4 odstotka vseh. Število pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi v tej dejavnosti se je glede na julij lani povišalo za 35 odstotkov.

Povprečni dnevni znesek dospelih neporavnanih obveznosti pravnih oseb se je julija glede na predhodni mesec zvišal - znašal je 451,1 milijona evrov, kar je 4,9 odstotka več kot junija in 65,7 odstotka več kot julija lani.

Najvišji znesek je bil v dejavnosti gradbeništva, kjer je znašal 155,1 milijona evrov (1,1 odstotka več kot junija in 86,1 odstotka več kot julija lani).

Med panogami po višini dospelih neporavnanih obveznosti so gradbeništvu julija sledile strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti (71,5 milijona evrov), trgovina (58,1 milijona evrov) in predelovalne dejavnosti (41,4 milijona evrov).

Na podjetja iz teh štirih panog je maja odpadlo skupno 66,5 odstotka vseh neporavnanih računov.

Podatki Ajpesa sicer zajemajo vse pravne osebe razen samostojnih podjetnikov ter se nanašajo samo na blokade bančnih računov, ki so neprekinjeno trajale pet dni ali več. Podatki prav tako zajemajo le tiste neporavnane obveznosti, za katere so že bili izdani izvršljivi sklepi o prisilni izterjavi, na primer s strani davčne uprave ali sodišč.