c S

Cameron na seji parlamenta: Za izgrede ni opravičila

12.08.2011 08:15 London, 11. avgusta (STA) - Britanski poslanci so zaradi najhujših izgredov v državi v zadnjih desetletjih danes prekinili počitnice in se sešli na izredni seji. Sklical jo je premier David Cameron, ki je znova ostro obsodil nasilje na britanskih ulicah in dejal, da zanj ni opravičila. Priznal je tudi nekatere začetne napake policije pri soočanju z nasiljem.

Kot je v nagovoru poslancem ob začetku zasedanja pojasnil premier, je za varnost na ulicah v ponedeljek, ko je nasilje doseglo vrhunec, skrbelo "veliko premalo" policistov, taktika, ki so jo uporabili, pa ni delovala.

Da bi preprečili nove izgrede, bo po njegovih napovedih tudi v naslednjih dneh na ulicah Londona ostalo okoli 16.000 policistov, britanska policija pa bo v prihodnje imela več manevrskega prostora pri odločanju. Tako bo policistom med drugim dovoljeno, da zamaskiranim nasilnežem odstranijo obrazne maske.

V okviru ukrepov za obnovo po izgredih in preprečitev podobnih dogodkov v prihodnosti je Cameron tudi pozval lokalne oblasti, naj izselijo kriminalce iz socialnih stanovanj. Za nasvet, kako se boriti proti tolpam, pa se je pripravljen obrniti tudi na ameriška mesta, kot je Boston.

Potem ko je Cameron že odobril uporabo vodnih topov in plastičnih nabojev, je danes prvič izpostavil tudi možnost, da bi v primerih tovrstnih izgredov v prihodnje na pomoč poklicali vojsko. Omenil je tudi možnost policijske ure.

"Svetu moramo pokazati, da tisti, ki stojijo za tem nasiljem, v ničemer ne predstavljajo naše države," je še poudaril Cameron v odzivu na zaskrbljenost številnih Otočanov glede podobe, ki jo bo nasilje poslalo svetu pred olimpijskimi igrami leta 2012 v Londonu.

"Leto dni pred olimpijskimi igrami moramo pokazati, da Velika Britanija ni dežela uničenja, temveč dežela, ki gradi ... ki ne gleda nazaj, temveč vedno naprej," je še miril Cameron, ki je zatrdil, da vlada dela vse za povrnitev reda po izgredih, ki so pretresli državo.

V štirih dneh nasilnih izgredov v več britanskih mestih je nastala tudi velika gmotna škoda, ki bo po navedbah premiera znašala okoli 228 milijonov evrov. Napovedal je tudi oblikovanje okoli 22 milijonov evrov težkega državnega sklada za prizadete občine in mestne predele. Sredstva bodo namenjena čiščenju in popravilom.

Izgredi so doslej zahtevali štiri smrtne žrtve, policija pa je v štirih dneh nasilja aretirala več kot 1200 ljudi. Za širjenje nemirov so izgredniki uporabili tudi spletne družabne strani, kot sta Twitter in Facebook. Kot je dejal Cameron, vlada, policija in obveščevalne službe razmišljajo, ali so morda potrebne omejitve na tovrstnih straneh.

Po štirih dneh izgredov je bilo sicer na ulicah britanskih mest ponoči mirno, predvsem zahvaljujoč okrepljenim policijskim silam, verjetno pa tudi močnim padavinam. V Londonu je bilo tako mirno že drugo noč zapored, relativno mirno pa je bilo tudi v Manchestru, Birminghamu in Liverpoolu.

Sodišča medtem noč in dan obravnavajo več sto izgrednikov. Gre predvsem za plenilce, vandale in tatove. Med njimi so tudi otroci, stari vsega 11 let. Sodišča so za obravnavo uvedla tudi nočno delo.

Londonski policisti pa so danes v iskanju vpletenih v izgrede začeli preiskovati tudi stanovanja Londončanov. Po navedbah policije so na ta način izdali že preko sto nalogov za aretacijo.

Odločne ukrepe proti izgrednikom podpirajo tudi ostali državljani, sodeč po najnovejših javnomnenjskih raziskavah sodeč. Kot je za britanski Sun ugotovila agencija YouGov, večina Britancev namreč meni, da vzrok za izgrede niso varčevalni rezi v socialnih transferjih, temveč da je v ozadju navaden kriminal in širjenje kriminalnih tolp. Le vsak dvajseti je menil, da je glavni vzrok za izgrede visoka brezposelnost.