c S

V Veliki Britaniji začeli preiskavo o medijski aferi

28.07.2011 13:48 London, 28. julija (STA) - Britanski sodnik Brian Leveson je danes uradno začel preiskavo, ki naj bi razsvetlila afero vdiranja v telefone s strani britanskih medijev. Zaslišanja bo komisija pod njegovim vodstvom začela septembra, poročajo tuje tiskovne agencije.

Uvedbo "celovite" in neodvisne javne preiskave afere, v središču katere je medijski imperij Ruperta Murdocha, je napovedal premier David Cameron v začetku meseca, ko je bila afera na vrhuncu.

Komisija, ki ima 12 mesecev časa za pripravo priporočil, bo najprej preiskala odnos med medijsko zakonodajo in zakoni o zaščiti zasebnosti. Kot je poudaril, je treba začeti razpravo "o mejah pojma interes javnosti". Kot je dodal, želi v to razpravo vključiti čim več predstavnikov medijev, zato bodo od oktobra organizirali okrogle mize o etiki in praksi medijev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Britanski novinarji pri pridobivanju informacij uporabljajo številne sporne metode, kot so različne zvijače in uporaba skritih kamer ter angažiranje zasebnih detektivov in igralcev, pri tem pa kot razlog navajajo interes javnosti. Uradno poročilo iz leta 2006 je ugotovilo, da je "300 novinarjev in 31 publikacij v 4000 primerih od zasebnih detektivov skušalo dobiti informacije, ki večinoma niso bile pridobljene zakonito".

Komisija bo nato preiskala tudi povezave med mediji, policijo in politiko, je povedal Leveson.

Ob sodniku Levesonu je v komisiji še šest članov, med njimi priznan borec za človekove pravice, visoki predstavnik policije, bivši direktor neodvisnega regulatorja za konkurenco britanskega trga komunikacij Ofcom, novinarji in nekdanji predsednik Financial Timesa. Vsi člani so na internetu objavili svoje morebitne povezave z Murdochovimi mediji. Komisija bo lahko zaslišala priče, ki bodo morale priseči.

Komisija bo tudi pripravila priporočila za nadzor nad mediji, ki ga je doslej izvajala pretežno neučinkovita komisija.

Afera, ki je dosegla vrhunec 4. julija, potem ko je v javnost prišlo, da so novinarji Murdochovega tabloida News of the World vdrli v glasovno pošto ugrabljenega in umorjene najstnice Milly Dowler, je prizadela tako politike, znane osebnosti, policijo in medije, predvsem pa Murdochov medijski imperij.