c S

Anketa: Pokojninski reformi kaže slabo

26.04.2011 10:49 Ljubljana, 26. aprila (STA) - Več kot polovica vprašanih - 54,4 odstotka - ne podpira pokojninske reforme, podpira pa jo 40,1 odstotka. Podpore nima niti zakon o preprečevanju dela na črno, ki ga podpira 31 odstotkov vprašanih, nasprotuje pa mu jih 65,7 odstotka. Da bi moral DeSUS dokončno zapustiti koalicijo, meni 61,4 odstotka anketiranih, je pokazala anketa Dela.

Da je ministrica za lokalno samoupravo Duša Trobec Bučan ravnala prav, ko je odstopila z ministrskega položaja, meni 59,9 odstotka vprašanih, medtem ko jih 20,1 odstotka meni, da ni ravnala prav. 56,7 odstotka jih je prepričanih, da je DeSUS v koaliciji deloval destruktivno, medtem ko je 36,1 odstotka vprašanih prepričanih v nasprotno.

Če bi DeSUS zapustil koalicijo, jih je 40,3 odstotka prepričanih, da bi morala do volitev državo voditi tehnična vlada. Da naj jo vodi manjšinska vlada Boruta Pahorja, meni 21,9 odstotka vprašanih, medtem ko jih je 14,6 odstotka prepričanih, da bi se morali koaliciji pridružiti nepovezani poslanci in poslanca manjšin. 8,8 odstotka vprašanih je za to, da se koaliciji pridruži SLS. Ali naj bodo v primeru izstopa DeSUS predčasne volitve, v anketi volivcev niso povprašali.

Pokojninski reformi najbolj nasprotujejo tisti z redno zaposlitvijo in anketiranci srednjih let. Med podporniki pa najbolj izstopajo upokojenci. 44 odstotkov vprašanih je prepričanih, da Slovenija v primeru padca pokojninske reforme ne bi padla v resne javnofinančne težave, 51,2 odstotka pa jih meni, da so takšne težave mogoče.

Telefonsko anketo je opravil Delo Stik med 19. in 21. aprilom, odgovarjal pa je 501 vprašan.