c S

Vlada začela referendumsko kampanjo za malo delo, ki po njenem prinaša več pravic

11.03.2011 15:08 Ljubljana, 11. marca (STA) - Zakon o malem delu prinaša nova delovna mesta, več socialnih in ekonomskih pravic delavcem občasnih in priložnostnih del, več priložnosti brezposelnim in upokojencem, obenem pa odpravlja anomalije študentskega dela, je prvi dan referendumske kampanje o malem delu dejal minister za delo Ivan Svetlik. S pristojnimi ministri poziva k podpori zakonu.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, minister za visoko šolstvo Gregor Golobič, ministrica za gospodarstvo Darja Radić in državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo Alenka Kovšca so na novinarski konferenci na vladi prvi dan referendumske kampanje o zakonu o malem delu vnovič izpostavili prednosti, ki jih po njihovem prinaša zakon.

Vsi vladni predstavniki so izpostavili zlasti več pravic, ki jih zakon prinaša delavcem priložnostnih in občasnih del. Zakon bo, trdijo v nasprotju z nasprotniki malega dela, prinesel tudi več rednih delovnih mest, po njihovih ocenah že v prvem letu izvajanja zakona okoli 10.000. Na tem mestu izpostavljajo omejitve in obdavčitev malega dela.

Z zakonom bodo pridobili vsi, ki bodo malo delo lahko opravljali, tako upokojenci kot študentje in brezposelni, so prepričani predlagatelji malega dela.

Minister za delo ocenjuje, da zakon ne bo povzročal prehajanja rednih zaposlitev v malo delo, tudi zato, ker začasna in priložnostna dela niso primerna za delodajalce v smislu rednega dela. Prav tako zakon določa omejitve, tako za malega delavca kot delodajalca.

Malo delo prinaša možnost dodatnega zaslužka, pridobivanja delovnih izkušenj, je tudi pot do delodajalcev, zagotavlja pravice iz vplačila prispevkov ter določa minimalno urno postavko, poudarja Svetlik.

Z malim delom se ureja tudi trg delovne sile v smislu zagotavljanja rednih delovnih mest, pa pravi Radićeva, saj po njenih besedah študentsko delo danes ustvarja "nenormalno situacijo", ko podjetja namesto rednega zaposlovanja najemajo študente.

Zakon je z vidika gospodarstva po njeni oceni sprememba na bolje. Med drugim bo, pravi, pripomogel k varni prožnosti na trgu delovne sile, ki je eden od elementov zagotavljanja konkurenčnosti v poslovnem okolju.

Po Golobičevih besedah bo z malim delom še vedno ohranjena dostopnost do študija, ob čemer je izpostavil zakon o štipendiranju, ki po trditvah vlade zagotavlja več in višje štipendije.

Spomnil je tudi na nacionalni program visokega šolstva, ki ga je vlada v četrtek poslala v parlamentarno proceduro. Zakon o malem delu je po Golobičevih besedah usklajen z nacionalnim programom. Eden glavnih ciljev je namreč z različnimi ukrepi povečati učinkovitost študija.

Opozoril je na visoko število fiktivnih vpisov in dolgo dobo študija. Razumna omejitev dela študentov pa po ministrovih ocenah pomeni več časa za študij.

Kovšca je spomnila na raziskavo, ki je pokazala, da je začasna zaposlenost med mladimi na prvem mestu v EU, delo za nedoločen čas med mladimi pa se je v zadnjih desetih letih razpolovilo. Delež mladih brezposelnih se je dvignil, izpostavlja državna sekretarka. V tem vidi vlada argumente in priložnost, da zakon to področje ureja tako, da bo delo na enakopraven način dostopno tudi mladim.

Geslo referendumske kampanje vlade za zakon je "Za spremembo na bolje". Na vprašanje, kako verjetno je, da zakon na referendum pade zaradi nizke podpore sami vladi, pa Golobič odgovarja, da je zakon vsebinsko opredeljen in da bo ta vsebina po njegovem na koncu kampanje prevladala.

Če bo zakon padel, pa "vlada ne misli stati križem rok" kar zadeva urejanja tega področja, je zagotovil Svetlik.

Ob tem priznava, da je kar nekaj študentov tudi v državni upravi. Vendar po njegovih besedah država zaradi zakona ne bo "v stanju" teh študentov redno zaposliti, saj ima v načrtu krčenje števila zaposlenih.