c S

S peticijo proti nastanitvi migrantov v počitniške objekte MNZ

14.08.2018 07:27 Ljubljana/Debeli rtič, 13. avgusta (STA) - Civilna iniciativa s peticijo zahteva končanje aktivnosti za vzpostavitev migrantskega centra na Debelem rtiču. V uradu za oskrbo migrantov opominjajo, da so bile dosedanje aktivnosti namenjene vnaprejšnji pripravi na večje število migrantov, če bi do njega prišlo. S sprotnim informiranjem bodo skušali prispevati k boljši ozaveščenosti.

V Uradu za oskrbo in integracijo migrantov so za STA pojasnili, da je urad ob ustanovitvi od notranjega ministrstva prevzel v upravljanje in uporabo tudi večji del kompleksa na območju Debelega rtiča, ki je v preteklosti deloval zgolj za potrebe ministrstva.

V primeru povečanega števila prihodov prosilcev za mednarodno zaščito v Slovenijo bi te proste kapacitete lahko potencialno uporabili kot morebitno nastanitveno kapaciteto, ob predpogoju, da so druge nastanitvene kapacitete za najbolj ranljive skupine prosilcev za mednarodno zaščito (torej izpostavi azilnega doma v Ljubljani in Logatcu) že zasedene, so navedli v uradu.

Urad je v zvezi z lokacijo na Debelem rtiču že objavil tudi dva razpisa, katerih uresničitev pa bo, kot so pojasnili že pred časom, aktivirana šele, če se bo pojavila potreba po tem. Eden teh je razpis za izvajanje oskrbe s prehrano migrantov. Vrednost javnega naročila je 1,3 milijona evrov, izvajalec pa še ni izbran. Poleg tega je urad objavil razpis za varovanje objektov, ljudi in premoženja. Njegova vrednost je nekaj več kot 840.000 evrov.

Ob tem so v uradu sicer ponovno poudarili tudi, da lokacija ni umeščena v kompleks, kjer deluje Mladinsko zdravilišče in letovišče Debeli rtič, kjer svoje aktivnosti opravlja Rdeči križ Slovenije.

Podpisniki peticije zahtevajo, naj notranje ministrstvo opusti dejavnosti, vezane na nastanitev prosilcev za azil v počitniške objekte na Debelem rtiču. Kot so zapisali, je slovenska obala tako majhna, da lahko "v prvi vrsti pravico do uporabe plaže in morja zahtevajo državljani Slovenije".

Kot je razvidno iz seznama, se je pod peticijo na spletu podpisalo nekaj več kot 3000 ljudi, še 400 pa naj bi jih bilo po poročanju portala Nova24TV.si v fizični obliki.

V uradu so ob nasprotovanju še zapisali, da se v podobnih okoliščinah z namenom skupnega delovanja vselej obrnejo na predstavnike ključnih institucij, nevladnih organizacij in lokalnih skupnosti v različnih delih države, ki sodelujejo v programih vključevanja posameznikov v slovensko družbo. "Nedvomno pa bo UOIM, z namenom vključevanja in preko tega tudi vzpostavljanja medkulturnega dialoga skozi vse faze integracije, tudi v bodoče sodeloval z vsemi omenjenimi institucijami, lokalno skupnostjo in nevladnimi organizacijami. Kar pomeni, da bodo vsekakor še sledila usklajevalna srečanja, če bo to potrebno zaradi morebitnega dejanskega vzpostavljanja izpostave. Na tak način pa bodo dosledno tudi v bodoče zagotovljene celovite informacije o vključevanju, kar bo prispevalo k večji strpnosti, dialogu in ustreznim pogojem za sobivanje ter večji ozaveščenosti celotne javnosti," so še navedli v uradu.