c S

Hrvaški sabor ratificiral istanbulsko konvencijo

13.04.2018 13:35 Zagreb, 13. aprila (STA) - Hrvaški sabor je danes z dvotretjinsko večino ratificiral konvencijo Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in v družini, bolj znano kot istanbulska konvencija. Ta je v zadnjem času razburila del hrvaške javnosti, češ da bo vplivala na krščansko tradicijo na Hrvaškem.

Konvencijo je danes podprlo 110 od 142 prisotnih poslancev. Proti jih je bilo 30, med njimi tudi več poslancev HDZ, ki zaradi svojih prepričanj niso podprli predloga lastne vlade.

Potrditev konvencije je bila pričakovana, potem ko je večina poslanskih skupin med sredino saborsko razpravo napovedala podporo ratifikaciji, za katero je bila potreba navadna večina. Pričakovano je bilo tudi nasprotovanje dela poslancev HDZ, kar je bil eden redkih primerov v zgodovini hrvaškega sodobnega parlamentarizma, da več poslancev saborske večine ni želelo podpreti predloga lastne vlade.

Istanbulska konvencija je mednarodni pravni instrument, ki celovito določa obveznosti pogodbenic za preprečevanje nasilja nad ženskami, vključno z nasiljem v družini. Njen osnovni cilj je ustvariti Evropo brez nasilja nad ženskami in nasilja v družini.

Hrvaški konservativci in desničarji v njej vidijo nevarnost uvajanja teorije spola v hrvaško družbo in vztrajajo, da je v nasprotju s hrvaško krščansko tradicijo.

Hrvaška vlada je v predlogu zakona s posebno izjavo pojasnila, da konvencija ne uvaja teorije spola v hrvaško zakonodajo in izobraževanje ter ne spreminja ustavnega določila o zakonski zvezi kot skupnosti ženske in moškega. Je pa vlada zavrnila amandma največje opozicijske stranke SDP o brisanju izjave. "Ta izjava kaže, da vlada meni, da je konvencija v skladu z ustavo," je pred glasovanjem v saboru pojasnil hrvaški premier Andrej Plenković.

Vlada je z izjavo skušala pomiriti del hrvaške družbe, ki je zaskrbljen zaradi posledic uveljavitve istanbulske konvencije na hrvaško krščansko tradicijo.

Proti istanbulski konvenciji je v Splitu v četrtek protestiralo približno 15.000 ljudi na shodu, ki so ga organizirale konservativne in desničarske organizacije in skupine. Na shodu so ostro kritizirali predvsem premierja Plenkovića in njegovo vlado, a ne le zaradi istanbulske konvencije. Podobno je bilo tudi na shodu konec marca v Zagrebu, kjer se je zbralo nekaj več kot 5000 ljudi.

Desničarski aktivisti so napovedali, da bodo maja začeli zbirati podpise za referendumsko pobudo za izstop Hrvaške iz istanbulske konvencije. Za uspeh pobude potrebujejo več kot 350.000 podpisov hrvaških volivcev.

Konvencija je bila sprejeta v Istanbulu leta 2011, Hrvaška pa je konvencijo podpisala leta 2013 v času levosredinske hrvaške vlade.

Nekdanji hrvaški premier Zoran Milanović je med svojim mandatom, ki se je končal leta 2015, pojasnil, da postopka ratifikacije konvencije niso sprožili zaradi stroškov izvajanja ratifikacije v času, ko so se soočali s pomanjkanjem denarja v državni blagajni.

Sedanja vlada je napovedala, da bo za izvajanje konvencije letos namenila 70 milijonov kun (9,5 milijona evrov).

Hrvaški sabor je danes tudi zavrnil zahtevo opozicije za odpoklic podpredsednice hrvaške vlade in ministrice za gospodarstvo Martine Dalić zaradi politične odgovornosti za domnevno navzkrižje interesov bivšega izrednega pooblaščenca za koncern Agrokor Anteja Ramljaka.

Opozicijsko zahtevo je podprlo 71 poslancev, podporo Dalićevi pa je izreklo 76 poslancev, kar je točno potrebna navadna večina. To kaže na krhkost vladajoče večine, ki podpira premierja Plenkovića. O odpoklicu Dalićeve je glasovalo 147 od 151 poslancev v hrvaškem saboru.