c S

Mattis v odgovoru na kemični napad ne izključuje ničesar

10.04.2018 07:28 Damask/Washington, 09. aprila (STA) - Ameriški obrambni minister James Mattis je danes dejal, da v odgovoru na sobotni domnevni napad s kemičnim orožjem v sirski Dumi, ki je zahteval več deset življenj, ne izključuje ničesar, vključno z vojaškim posredovanjem. Moskvi je pripisal odgovornost za to, da je v Siriji še vedno kemično orožje.

"Najprej moramo preveriti, zakaj se kemično orožje še vedno uporablja, če pa je bila Rusija določena za poroka za uničenje vsega kemičnega orožja," je ob obisku katarskega kolega, šejka Tamima bin Hamada al Tanija v Pentagonu dejal Mattis.

Rusija je bila za poroka za uničenje vsega sirskega kemičnega orožja določena septembra 2013, vendar je režim sirskega predsednika Bašarja al Asada kasneje domnevno to orožje še večkrat uporabil proti sirskim upornikom, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

"Zato moramo v sodelovanju z našimi zavezniki in partnerji od Nata do Katarja nasloviti ta problem," je dodal ameriški obrambni minister. "Trenutno ne izključujem ničesar," je odgovoril na vprašanje, ali bodo ZDA sprožile operacijo proti sirskemu režimu.

Tudi britanska premierka Theresa May je danes poudarila, da bodo morali Asad in njegovi zavezniki, vključno z Rusijo, odgovarjati, če bo ugotovljeno, da so odgovorni za napad.

V napadu s kemičnim orožjem v sirskem mestu Duma, ki velja za zadnjo trdnjavo upornikov v enklavi Vzhodna Guta, je po podatkih belih čelad umrlo najmanj 48 ljudi. Neodvisne potrditve uporabe kemičnega orožja sicer še vedno ni.

Moskva je zanikala, da bi za napadom stal njen zaveznik Damask, ZDA pa je posvarila "pred vojaškim napadom na podlagi izmišljenih pretvez", ki bi "imel najhujše možne posledice".

Sirski režim in Rusija sta medtem Izraelu pripisali odgovornost za današnji napad na sirsko vojaško letališče v pokrajini Homs, kjer je bilo po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice ubitih najmanj 14 vojakov. Iranska tiskovna agencija Fars je poročala, da so med smrtnimi žrtvami tudi trije iranski vojaki. V tej bazi naj bi bili sicer nameščeni tudi borci libanonske šiitske milice Hezbolah, navaja AFP.

V Washingtonu in Parizu so zanikali vpletenost v ta napad, sta pa predsednika obeh držav Donald Trump in Emmanuel Macron pred tem napovedala oster odgovor na napad v Dumi. O tem domnevnem kemičnem napadu naj bi še danes razpravljal tudi Varnostni svet Združenih narodov. Zasedanje naj bi se začelo ob 21. uri po srednjeevropskem času.