c S

Zahteva za izredno sejo tudi za več kot 20 vladnih predlogov zakonov

04.04.2018 07:30 Ljubljana, 03. aprila (STA) - Poslanci SMC, DeSUS in SD so danes vložili zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bodo obravnavali več kot 20 vladnih zakonskih predlogov. Vložena je tudi zahteva za sejo za obravnavo poročila preiskovalne komisije glede Teš 6. Na slednji naj bi obravnavali tudi poročilo komisije DZ, ki je preiskovala zlorabe v slovenskem zdravstvenem sistemu.

Po odstopu premierja Mira Cerarja in prenehanju mandata njegovi vladi je namreč tudi delo DZ spremenjeno. Redno aprilsko zasedanje so odpovedali, zato lahko posamezne zakone in akte sprejemajo le še na izrednih sejah. Kolegij predsednika DZ Milana Brgleza bo o sklicu dveh izrednih sej odločil predvidoma v sredo.

Izredna seja DZ, na kateri bodo poslanci obravnavali končno poročilo preiskovalne komisije o investiciji v blok Teš 6 ter končno poročilo o parlamentarni preiskavi na področju ugotavljanja zlorab v slovenskem zdravstvenem sistemu na področju prodaje in nakupa žilnih opornic bo predvidoma prihodnji torek, 10. aprila. Zahtevo za obravnavo poročila zdravstvene preiskovalne komisije sta konec marca vložili SDS in NSi, medtem ko so pod zahtevo za sklic seje za obravnavo poročila glede investicije Teš 6 podpisani skoraj vsi poslanci.

Izredna seja DZ, na kateri bodo poslanci obravnavali 22 predlogov zakonov, ki jih je v parlamentarni postopek vložila vlada, pa bo potekala predvidoma štiri dni, od 16. do 19. aprila. Koalicijski partnerji so sicer po odstopu Cerarja večkrat poudarili, da bodo v DZ obravnavali le še najnujnejše predloge, med katerimi so našteli predlog ustavnega zakona za zaščito NLB in poročila preiskovalnih komisij. Predsedniki in vodje poslanskih skupin SMC, DeSUS in SD pa so se minuli teden dogovorili, da bodo na izredni seji obravnavali tudi zakone, ki so jih že medresorsko uskladili in jih je vlada potrdila.

Med njimi sta tudi predlog zakona o socialnem vključevanju invalidov, s katerim se širi krog invalidov s pravicami po zakonu, in predlog novele zakona o socialno varstvenih prejemkih, s katerim vlada predlaga dvig denarne socialne pomoči.