c S

Kosovski parlament ratificiral sporazum o meji s Črno goro

22.03.2018 07:47 Priština/Bruselj, 21. marca (STA) - Kljub večkratnim prekinitvam zasedanja zaradi solzivca je danes kosovski parlament z 80 glasovi ratificiral sporazum o meji s Črno goro, ki sta ga državi podpisali avgusta 2015. Ratifikacija sporazuma je ob boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu eden od pogojev za ukinitev vizumov za državljane Kosova za vstop v države članice EU.

Na burni seji, na kateri so poslanci opozicijskega gibanja Samoopredelitev (Vetevendosje) štirikrat vrgli solzivec, da bi preprečili glasovanje, je zakon o ratifikacijo podprlo potrebnih 80 od skupno 120 poslancev. Proti jih je glasovalo 11, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Ameriški veleposlanik v Prištini Greg Delawie je čestital poslancem. Čestital jim je tudi kosovski predsednik Hashim Thaci. Dodal je, da je žoga sedaj na strani Evropske komisije, da sprejme korake za končanje izolacije Kosova.

Premier Ramush Haradinaj je na Twitterju zapisal, da ostaja Kosovo zvesto vladavini prava, in čestital poslancem, ki so podprli ratifikacijo. Pričakuje, da bo EU storila, kar je obljubila in odpravila vizume za kosovske državljane.

Evropska komisija je pozdravila ratifikacijo sporazuma kot "izpolnitev enega ključnih kriterijev za liberalizacijo vizumskega režima za Kosovo". V skupnem sporočilu za javnost so visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini ter komisarja za širitev in notranje zadeve Johannes Hahn in Dimitris Avramopulos izpostavili, da gre za konkreten napredek, ki je v duhu dobrososedskih odnosov in nove strategije za Zahodni Balkan.

Dodali so, da se ocena rezultatov boja proti organiziranemu kriminalu in korupciji nadaljuje tudi v luči najnovejših informacij kosovskih oblasti. EU pričakuje, da bodo vse strani na Kosovu nadaljevale naporno delo in uspešne napore s ciljem doseči brezvizumski režim za prebivalce Kosova kot tudi v interesu regije, poroča Tanjug.

Ratifikacijo sporazuma sta pozdravila tudi slovenska poslanca v Evropskem parlamentu - Igor Šoltes (Zeleni), ki je stalni poročevalec parlamenta za Kosovo, in Tanja Fajon (S&D/SD), poročevalka parlamenta za liberalizacijo vizumskega režima za Kosovo.

"To je velik dan za državljane Kosova. Pozdravljam odločitev, s katero so politični akterji končno uspeli premagati notranja nesoglasja za dobrobit svojega naroda," je zapisal Šoltes v sporočilu za javnost.

Ocenil je, da je bila s tem odpravljena še ena zadnjih ovir za odpravo vizumskega režima za Kosovo, "zato bodo sedaj vse oči uprte v EU in njene institucije, ali bodo odpravile vizume in s tem držale svojo obljubo, da bodo to storile takoj, ko bodo izpolnjene vse zahteve". Evropski parlament bo Evropsko komisijo pozval, naj čim prej poda zaključke o izpolnitvi pogojev in prižge zeleno luč za brezvizumski režim za Kosovo, je dodal.

Tudi Tanja Fajon je pozvala Evropsko komisijo, naj podpre napredek Kosova in nemudoma prepozna, da sta izpolnjena še zadnja dva pogoja za vizumsko liberalizacijo. Takoj ko bo Evropska komisija dala zeleno luč, je pripravljena dati poročilo o vizumski liberalizaciji na glasovanje v Evropski parlament.

"Ne smemo več izgubljati dragocenega časa. Kosovski državljani si zaslužijo prosto pot v Evropo, kar bo okrepilo gospodarsko in politično sodelovanje, pa tudi stike med ljudmi, njihove kulturne in socialne vezi v Evropi. Upam, da bomo Kosovu lahko čim prej izrekli dobrodošlico v brezvizumskem območju," je poudarila.

"Kosovo je zopet na vlaku proti EU integraciji in pričakujem, da se bo takšna zavezanosti izkazovala tudi pri doseganju drugih sicer težkih, a zelo pomembnih reform. Kot vemo, mora Kosovo še naprej zagotavljati rezultate v boju proti organiziranemu kriminalu in korupciji," pa je še izpostavil Šoltes.

Poslanci Samoopredelitve so med sejo danes štirikrat vrgli solzivec, da bi preprečili glasovanje. Policija je zato prijela sedam poslancev gibanja, šest pa so jih izključili iz nadaljnjega dela parlamenta. Od skupno 19 poslancev gibanja jih je tako v parlamentu ostalo samo še šest. Podrobno so tudi preiskali parlamentarno dvorano in poslance. Ena od poslank je zaradi "nezakonite aretacije poslancev" zahtevala takojšen odstop predsednika parlamenta Kadrija Veselija.

Po sporazumu meja poteka ob nekdanji meji, določeni z jugoslovansko ustavo iz leta 1974, in je dolga 79 kilometrov. Samoopredelitev vladi očita, da je Črna gora Kosovo oškodovala za okoli 8200 hektarjev ozemlja, in zahteva odprtje novih pogajanj.

V kosovskem parlamentu že večkrat ni uspela ratifikacija sporazuma, in sicer ne samo zaradi nezadostne podpore, ampak tudi zaradi oviranja dela, saj so poslanci Samoopredelitve med razpravo že večkrat v parlamentu vrgli solzivec.