c S

Kim in Trump do maja na prvem srečanju predsednikov ZDA in Severne Koreje

09.03.2018 20:04 Washington/Pjongjang/Peking, 09. marca (STA) - Svetovalec za nacionalno varnost Južne Koreje Chung Eui-yong je sporočil, da je severnokorejski voditelj Kim Jong-un izrazil pripravljenost za jedrsko razorožitev svoje države in ameriškega predsednika Donalda Trumpa povabil na pogovor, ta pa je povabilo sprejel. Iz mednarodne skupnosti se vrstijo pozitivni odzivi.

Do srečanja naj bi prišlo do maja, ni pa še znano kje. Trump ne bo šel v Pjongjang, Kima ne bo v Washington in treba bo najti nevtralni teren. Pred vrhom ZDA-Severna Koreja bo predvidoma aprila potekal še vrha med Južno in Severno Korejo.

Chung je Trumpu poročal o pogovorih njegove delegacije pred kratkim v Pjongjangu in dejal, da sta Trumpovo vodstvo ter njegova politika maksimalnega pritiska skupaj z mednarodno solidarnostjo pripeljala do tega, o čemer govori.

Kim Jong-un je delegaciji Južne Koreje povedal, da je zavezan jedrski razorožitvi in obljubil, da se bo Severna Koreja vzdržala nadaljnjih jedrskih ali raketnih poskusov, ter izrazil razumevanje, da se morajo rutinske skupne vojaške vaje med Južno Korejo in ZDA nadaljevati.

Oboje je veliko presenečenje, saj sta doslej Rusija in Kitajska pozivali ZDA, naj se odpovedo vojaškim vajam, ker bodo na ta način morda Kima prepričale v pogajanja.

Izrazil je tudi željo, da se čim prej sestane s Trumpom. "Predsednik Trump je bil hvaležen za poročilo in je dejal, da se bo sestal s Kimom do maja, da se doseže trajna denuklearizacija," je dejal Chung.

Dodal je, da so Južna Koreja, ZDA in partnerji odločni v vztrajanju, da ne bodo ponavljali napake iz preteklosti in se bo pritisk nadaljeval, dokler Severna Koreja ne uskladi besed z dejanji.

ZDA so se leta 1994 namreč dogovorile s Severno Korejo o odpovedi jedrskemu programu v zameno za okrog štiri milijarde dolarjev pomoči v energiji. Severna Koreja je kljub dogovoru z jedrskim programom nadaljevala.

"Povabilo za srečanje s Kim Jong-unom na še nedoločenem kraju in ob nedoločenem času bo predsednik Trump sprejel. Veselimo se Severne Koreje brez jedrskega orožja, medtem pa morajo sankcije in maksimalni pritisk veljati naprej," je sporočila tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders.

Trump se je odzval na Twitterju. "Kim Jong-un je govoril o jedrski razorožitvi z južnokorejskimi predstavniki, ne samo o zamrznitvi. Prav tako nobenih raketnih poskusov Severne Koreje v tem času. Velik napredek je bil narejen, vendar sankcije ostajajo, dokler ne bo dosežen dogovor. Načrtovano je srečanje!"

Po besedah ameriškega podpredsednika Mika Pencea je odločitev severnokorejskega voditelja, da Trumpa povabi na zgodovinski vrh, dokaz, da so Trumpovi napori za izolacijo Pjongjanga obrodili sadove.

Če bo do srečanja med Trumpom in Kimom res prišlo, bo to prvo takšno srečanje v zgodovini med ameriškim in severnokorejskim voditeljem, torej med državama, ki sta formalno še vedno v vojni, saj se je korejska vojna v letih 1950-1953 končala le s premirjem.

Napoved srečanja med Trumpom in Kimom ter izraz pripravljenosti Severne Koreje, da se jedrsko razoroži, je dobrodošla novica po več kot letu dni napetosti in medsebojnega zmerjanja med obema voditeljema.

Ključna je bila podpora Kitajske, ki ima največji vpliv na Severno Korejo, saj je njena največja trgovinska partnerica. Peking je za podporo pri Severni Koreji od Trumpa dobival odpustke glede velikega trgovinskega primanjkljaja.

Kitajska je napoved neposrednega dialoga Trumpa in Kima označila za pozitiven znak. Vse strani je pozvala k političnemu pogumu v prizadevanjih za denuklearizacijo Korejskega polotoka. "Upamo, da bodo vse strani pokazale politični pogum in sprejele prave politične odločitve," je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Geng Shuang. Dodal je, da se "korejsko jedrsko vprašanje premika v pravo smer".

Kitajski predsednik Xi Jinping je voditelja ZDA in Severne Koreje pozval, naj se čimprej srečata.

Južnokorejski predsednik Moon Jae-in je morebitno srečanje označil za "zgodovinsko prelomnico, ki bo uresničila mir na Korejskem polotoku". Če se bosta sestala po vrhu obeh Korej, bo popolna denuklearizacija polotoka resnično na pravi poti, je dejal.

Japonski premier Shinzo Abe je prav tako pozdravil presenetljivo napoved srečanja voditeljev. "Zelo cenim spremembo Severne Koreje, da bo začela pogovore na premisi denuklearizacije," je dejal Abe. Dodal je, da sprememb politike Japonske in ZDA ne bo in da bosta državi še naprej ohranili maksimalen pritisk, dokler Severna Koreja ne bo sprejela konkretnih ukrepov za denuklearizacijo.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je prav tako pozdravil napovedano srečanje kot "korak v pravo smer". "Upamo, da bo do tega srečanja prišlo," je dejal. Pozdravil je tudi napoved vrha Korej konec aprila, ki bo tretje doslej.

Odzvali pa so se tudi v Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA). "Upamo, da bo ta razvoj dogodkov vodil v konkreten napredek pri vprašanju jedrskega programa Severne Koreje," so zapisali. "Ko bo med vpletenimi državami dosežen politični dogovor, je IAEA pripravljena s ponovno uvedbo nadzora prispevati k mirni rešitvi," so sporočili.

Kot pozitivno so napoved srečanja med drugim označili tudi v EU in Berlinu.