c S

Pahor bo v sredo predstavil stališče o pripravljenosti Slovenske vojske

05.03.2018 16:17 Ljubljana, 05. marca (STA) - DZ je danes na predlog poslancev SDS in NSi potrdil sklep, s katerim je predsednika republike Boruta Pahorja pozval, naj v 24 urah poda mnenje o stanju v Slovenski vojski. Kot so za STA pojasnili v predsednikovem uradu, bo Pahor mnenje tudi osebno predstavil na sredinem nadaljevanju seje. To pa bo podlaga za razpravo o predlaganih priporočilih.

Poslanec SDS Žan Mahnič je v imenu predlagateljev pojasnil, da je njihov predlog kritika celotnega mandata, kritika neplodnih let na ministrstvu za obrambo, pa tudi kritika Pahorja, ki je dovolil, da je vojska v finančnem pogledu utrpela tako hud udarec. Predlogu, naj se o stanju v Slovenski vojski izreče predsednik republike, so bili naklonjeni predstavniki vseh poslanskih skupin z izjemo Levice.

Poslanec SMC Marjan Dolinšek je spomnil, da je razprava o stanju v Slovenski vojski odbor za obrambo in tudi DZ v celoti zaposlovala že večkrat v aktualnem mandatu. Tudi predsednik republike Borut Pahor je že večkrat izrazil zaskrbljenost in poudaril nujnost posodobitve vojske. Kljub temu Dolinšek meni, da je smiselno, da se Pahor ponovno izreče o tem, saj ocenjuje, da bo njegovo mnenje prispevalo k realni oceni stanja namesto nepreverjenih informacij, ki vznemirjajo javnost.

Po besedah poslanca SDS Franca Breznika je Slovenska vojska ogrožena zaradi nizkega financiranja pa tudi zaradi pomanjkanja pravih vrednot. Slovenija se ne drži zavez Nata, zaradi česar je vojska tehnološko zaostala, njena usposobljenost je nizka, zaščitna sredstva in vozni park pa so zastarela. Obenem je Breznik opozoril na "očiten padec morale" v vojski, padec zaupanja v nadrejene in neprimerno kadrovsko politiko.

Tudi v DeSUS so se strinjali, da je prav, da se o stanju v Slovenski vojski izreče Pahor. Kot je opozoril poslanec Peter Vilfan, pa je to tema, ki je ne bi smeli spolitizirati oz. na njej pridobivati političnih točk.

Po besedah poslanca SD Matjaža Nemca je več dejavnikov, ki vplivajo na razmere, v kakršnih se je znašla vojska. Kot je poudaril, je treba priznati, da so se napori ministrice za obrambo Andreje Katič obrestovali, saj so se sredstva v obrambnem proračunu povečala. Težko pa je pričakovati, da se bodo razmere spremenile čez noč, je dejal Nemec in dodal, da udrihanje s strani opozicije k temu gotovo ne bo pripomoglo.

Po mnenju poslanca NSi Jožefa Horvata bi moral predsednik republike že v preteklosti odločneje nakazati rešitve v smeri izboljšanja razmer v vojski. Doslej namreč kljub večkratnim opozorilom ni rezultatov, danes pa je skrajni čas za ukrepe, če želimo vojsko kot enega osrednjih atributov države tudi ohraniti.

Predlogu poslanskih skupin SDS in NSi so nasprotovali v Levici. Poslanka Violeta Tomić je med drugim opomnila, da so kadrovske težave v vojski posledica podrejanja zavezam Nata. V Levici ne vidijo potrebe po predstavitvi Pahorjevega stališča, saj je ne nazadnje tudi sam podpornik politike zavezništva.

Na drugi strani pa je podporo predlogu izrazil vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Bojan Dobovšek.

Poslanke in poslanci so taki izglasovali sklep, naj predsednik republike v 24 urah posreduje svoje mnenje o stanju v Slovenski vojski. Njegovo mnenje bo tudi podlaga za sredino nadaljevanje izredne seje. Na njej je sicer predvidena razprava o priporočilih SDS in NSi, ki pa jih je na seji zavrnil že matični odbor za obrambo.

Poslanci SDS in NSi so zahtevo za sklic izredne seje vložili po slabi oceni bataljonske bojne skupine, po kateri je prišlo tudi do menjave na mestu načelnika generalštaba. V zahtevi za sklic so med sklepi predlagali priporočila vladi, in sicer da Slovensko vojsko izvzame iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja, da vojakom dvigne plače za 30 odstotkov in da vojsko reorganizira tako, da bi ohranili poklicno stalno sestavo in vzpostavili hibridno rezervno sestavo, ki bi bila sestavljena iz prostovoljne pogodbene rezerve in selektivne vojaške obveznosti.