S prodajo sintetičnih drog do velikih zaslužkov
Potem ko so novembra lani uspeli končati predobravnavni narok, se bo na mariborskem okrožnem sodišču v torek začela glavna obravnava v sojenju domnevni hudodelski združbi, ki se je po prepričanju tožilstva ukvarjala z dobičkonosno spletno prodajo sintetičnih drog. Na sled so jim prišli, ko so maja 2014 v Avstriji izsledili enega od kupcev droge. Sodelovanje avstrijske in slovenske policije je junija 2016 prineslo do ugotovitve, da naj bi združba pod vodstvom Lenarčana Tadeja Savca in Mariborčana Dejana Žnidariča prodala najmanj pol tone prepovedanih substanc ter pri tem zaslužila vsaj 2,2 milijona evrov.
V Ljubljani sojenje združbi zaradi preprodaje drog, orožja in ponarejenega denarja
Na ljubljanskem okrožnem sodišču je za četrtek sklicanih več predobravnavnih narokov v sojenju domnevnim članom kriminalne združbe. Prijeti so bili v okviru odmevne kriminalistične akcije, ki je oktobra lani potekala na Obali in v kateri so prijeli kriminalno združbo, ki se je ukvarjala s preprodajo drog, orožja in ponarejenega denarja.
Sojenje za uboj na Ptuju
Na ptujskem sodišču gre h koncu sojenje Francu Vajdi in Andreju Bagariju, ki ju tožilstvo bremeni uboja 65-letnega Srečka Marina po skupnem popivanju junija lani v Vajdovi hiši na Ptuju. Tudi druga izvedenka Margareta Kocmur pri obdolženih ni zaznala možnosti bistveno zmanjšane prištevnosti v času kaznivega dejanja. Obtožena krivdo zanikata in se medsebojno obtožujeta.
Sklici nekaterih drugih obravnav po izboru uredništva
PONEDELJEK, 5. 3.
9.00 nadaljevanje sojenja v zadevi Balkanski bojevnik; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnica Andreja Sedej Grčar), razpravna dvorana 30
9.00 nadaljevanje sojenja nekdanjemu direktorju gradbenega podjetja Konstruktor Marjanu Pinterju in tedanjemu mariborskemu podžupanu Andreju Verliču zaradi domnevnih nepravilnosti pri gradnji prizidka k zdravstvenemu domu, Okrožno sodišče v Mariboru (sodnica Andreja Lukeš), razpravna dvorana 141
10.0 nadaljevanje sojenja zoper zakonca Damirja in Fikreto Porić, ki ju obtožnica bremeni trgovine z ljudmi, ker naj bi izkoriščala ženske z območja nekdanje Jugoslavije za služabnice; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnik Srečko Škerbec), razpravna dvorana 222
14.00 sojenje nekdanjemu predsedniku uprave Istrabenza Igorju Bavčarju in Miroslavu Golubiću zaradi obtožbe o zlorabi položaja; Okrožno sodišče v Kopru (sodnica Orjana Trunkl), razpravna dvorana 120
TOREK, 6. 3.
9.00 nadaljevanje sojenja v zadevi Balkanski bojevnik; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnica Andreja Sedej Grčar), razpravna dvorana 30
9.00 sojenju Valonu Hoxhaju in Eltonu Shkurtiju zaradi izsiljevanja; Okrožno sodišče v Kopru (sodnik Matevž Gros), razpravna dvorana 120
9.00 nadaljevanje sojenja Tomiju Kolarju za umor brezdomskega kolega; Okrožno sodišče v Mariboru (sodnica Danila Dobčnik Šošterič), razpravna dvorana 127
9.00 začetek glavne obravnave v sojenju domnevni hudodelski združbi pod vodstvom Tadeja Savca in Dejana Žnidariča, ki se je ukvarjala s spletno prodajo sintetičnih drog; Okrožno sodišče v Mariboru (sodnica Vanja Verdel Kokol), razpravna dvorana 46
11.00 pravda Marine Koper proti Zvezi pomorskih športnih društev Koper zaradi plačila 656.762 evrov; Okrožno sodišče v Kopru (sodnik Matej Papler), soba 146
14.00 pravda Občine Izola proti Društvu za pomoč zasvojencem od nedovoljenih drog Drevo življenja in njegovemu zastopniku Petru Štuvi zaradi sklenite posebne pogodbe v vrednosti 462.777 evrov; Okrožno sodišče v Kopru (sodnica Petra Leskovic Potočnik), soba 134
SREDA, 7. 3.
9.00 sojenje trem Poljakom, ki so obtoženi kraje dveh prestižnih avtomobilov; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnica Deja Kozjek), razpravna dvorana 319
8.30 nadaljevanje sojenja Dušku Krupljaninu, ki je skupaj s svojim bratom obtožen kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja uradni osebi ali maščevanja uradni osebi ter napada na uradno osebo. Brata Krupljanin naj bi aprila letos v Tržiču napadla policista; Okrožno sodišče v Kranju (sodnica Andrijana Ahačič), razpravna dvorana št. 121
10.00 tožba SDS zoper Republiko Slovenije za plačilo odškodnine 886.000 evrov zaradi vpliva sojenja v aferi Patria na državnozborske volitve leta 2014, Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnica Metka Turk), razpravna dvorana 19
9.00 nadaljevanje obravnave v postopku za odvzem nezakonito pridobljenega premoženja v višini 256.000 evrov nekdanjemu mariborskemu županu Francu Kanglerju in njegovi hčeri Maši Kangler; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnica Božena Novak), razpravna dvorana 6
ČETRTEK, 8. 3.
9.00 nadaljevanje sojenja v zadevi Kobra; Okrožno sodišče v Kopru (sodnica Tatjana Pavlovec), razpravna dvorana 120
9.00 sojenje nekdanji direktorici Merfina Janji Krašovec za obtožbo o zlorabi položaja pri prevzemu Merkurja; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnica Vladislava Lunder), razpravna dvorana 9
9.00 nadaljevanje ponovljenega sojenja Milanu Trivkoviću, obtoženemu sodelovanja v hudodelski združbi, ki naj bi junija 2014 ugrabila in do smrti mučila Zorico Škrbić; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnica Barbara Črešnar Debeljak), razpravna dvorana 222
9.00 nadaljevanje ponovljenega sojenja 88-letnemu Ivanu Grobinu, ki ga obtožnica bremeni umora 70-letne partnerice; Okrožno sodišče v Mariboru (sodnica Andreja Lukeš), razpravna dvorana 127
11.00 nadaljevanje sojenja Francu Vajdi in Andreju Bagariju, ki sta obtožena uboja v sostorilstvu, Okrožno sodišče na Ptuju (sodnica Katja Kolarič), razpravna dvorana 26
11.00 obravnava v tožbi DUTB zoper nekdanje vodilne v Probanki Romani Pajenk, Milani Lah in Vitu Verstovšku zaradi plačila odškodnine v višini 2,7 milijona evrov; Okrožno sodišče v Mariboru (sodnik Jože Vidic), razpravna dvorana 240
11.00, 12.00 in 12:30 predobravnavni naroki v sojenju hudodelski družbi zaradi obtožbe o preprodaji drog, orožja in ponarejenega denarja; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnica LEa Habjanič), razpravna dvorana 28
PETEK, 9. 3.
8.15 sojenje Antonu Romihu, Božidarju Španu, Andreju Potočniku in Andreju Oblaku v zadevi Hypo; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnik Srečko Škerbec), razpravna dvorana 36
9.00 sojenje Gorazdu Trčku, Tilnu Zugwitzu, Edvardu Svetliku in Anici Klemenčič zaradi obtožb o spornem financiranju menedžerskega prevzema Merkurja; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnik Gorazd Fabjanič), razpravna dvorana 30
9.00 tožba Istrabenz holdinške družbe proti Mestni občini Koper zaradi plačila 1,3 milijona evrov; Okrožno sodišče v Kopru (sodnica Samanta Nusdorfer), soba 135
9.00 nadaljevanje glavne obravnave v sojenju nekdanjemu predsedniku uprave Luke Koper Robertu Časarju in soobtoženim v zadevi Beltinci; Okrožno sodišče v Kopru (sodnik Matej Štros), razpravna dvorana 120
10.00 nadaljevanje sojenja nekdanjemu veleposlaniku Petru Rebercu zaradi suma zlorabe uradnega položaja (tajna obravnava); Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnik Tomaž Bromše), razpravna dvorana 36
11.00 nadaljevanje sojenja Stefanu Cakiću, ki mu obtožnica očita uboj igralca Gašperja Tiča v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti; Okrožno sodišče v Ljubljani (sodnik Ciril Keršmanc), razpravna dvorana 222
Ljubljana, 04. marca (STA) - Vir: Spletne strani slovenskih sodišč v petek, 2. marca, do 12. ure. Za morebitne naknadne preklice oziroma preložitve obravnav STA ne odgovarja.