c S

Policija z obsežnimi preiskavami nad trgovino z ljudmi

19.01.2018 07:56 Ljubljana, 18. januarja (STA) - Policija je razbila dobro organizirano mednarodno kriminalno združbo, ki je izvrševala kazniva dejanja trgovine z ljudmi, so pojasnili na novinarski konferenci. Kriminalisti preiskave med drugim izvajajo na območju policijskih uprav Maribor, Ljubljana, Celje in Kranj, preiskujejo pa nezakonite klicne centre, v katerih so delali tuji državljani.

Današnje preiskave izvajajo mariborski kriminalisti, skupaj s kriminalisti in policisti policijskih uprav Maribor, Ljubljana, Celje in Kranj ter ob koordinaciji uprave kriminalistične policije. Sodelujeta tudi specialna enota in posebna policijska enota. Preiskujejo 11 različnih stanovanjskih objektov in pet osebnih vozil.

Vodja sektorja kriminalistične policije na PU Maribor Robert Munda je na novinarski konferenci pojasnil, da so osumljeni slovenski državljani skupaj s tujimi sostorilci azijskega porekla na območju Slovenije od leta 2015 najeli več stanovanjskih objektov, v katere so naselili tuje državljane in jim omejili gibanje.

V objekte so vgradili telekomunikacijsko tehnologijo, ki so jih žrtve potrebovale pri izvrševanju goljufij. Dosedanja preiskava nakazuje, da je bilo takšnih objektov v Sloveniji do osem. Po poročanju medijev naj bi bil eden v Mariboru v garaži, ki je pred kratkim zgorela, največji center pa naj bi bil v Ljubljani pri Dolgem mostu.

Munda sklepa, da so se goljufije izvajale na podoben način, kot so jih pred časom razkrili v Španiji. Klicatelji so od strank pridobivali identifikacijske podatke, nato pa so jih skušali prepričati, naj svoj denar prenakažejo na t. i. varne račune. Večina oškodovancev je bila državljanov azijskih držav.

Preiskovalci so v tej fazi pridržali pet slovenskih državljanov in tri tuje državljane. Ali je med storilci tudi kdo od tistih, ki jih v tej fazi obravnavajo kot žrtve, pa še raziskujejo, je povedal Munda.

Izredno zahtevna kriminalistična preiskava je trajala več kot pol leta, je dodal pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Boštjan Lindav. V okviru preiskave so si pomagali s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, izdatno sodelovali s tujimi policijami in si z različnimi državami izmenjevali podatke. Predkazenski postopek pa usmerja Specializirano državno tožilstvo.

Zaključek preiskave je bil in je še zahteven tudi z logističnega vidika in z vidika obremenitve kadrov, je poudaril Lindav. V današnjih aktivnostih namreč sodeluje okoli 150 kriminalistov in policistov iz različnih enot, vodi pa jih sektor mariborske kriminalistične policije.

Kot je še dejal Lindav, se policija vse pogosteje srečuje s kaznivimi dejanji trgovine z ljudmi. Ta se najpogosteje pojavi z namenom izkoriščanja za spolne usluge, vse pogostejša oblika pa je tudi prisilno delo. Pri preiskavah takšnih kaznivih dejanj so aktivnosti policije na eni strani usmerjene v zbiranje dokazov, na drugi strani pa v zaščito žrtev, je povedal.

Se je pa s takšno obliko trgovine z ljudmi slovenska policija po besedah Munde srečala prvič. Po njegovih informacijah sicer določene aktivnosti danes izvajajo tudi hrvaški policisti, saj so se nekateri posamezniki, povezani s temi kaznivimi dejanji, pojavili tudi tam.

V akciji poleg tožilstva in policije sodelujejo tudi tuji varnostni organi in Europol, po poročanju Radia Slovenija med drugim tudi Interpol ter kitajska in tajvanska policija. Po nekaterih informacijah naj bi policisti že pridržali 36 oseb s kitajskim ali tajvanskim državljanstvom, vendar gre v tem primeru za žrtve.

Kot je policija še navedla v sporočilu za medije, pri zaščiti žrtev trgovine z ljudmi sodeluje z nevladnimi organizacijami v okviru programa krizne namestitve. Žrtvam zagotovijo 30-dnevno obdobje okrevanja in razmisleka, v nadaljevanju pa jim, če žrtve to želijo, omogočijo vključitev v program varne namestitve.

Po poročanju medijev naj bi sicer med preiskavo prišlo do diplomatskega spora med Slovenijo in Kitajsko. Ob vdoru v eno izmed central so se namreč pojavile težave s prevajanjem, zato naj bi slovenski policisti angažirali dva prevajalca iz Tajvana, s tem pa naj bi kršili pravilo enotne Kitajske. Na ministrstvu za zunanje zadeve so potrdili, da so s kitajskega veleposlaništva v Ljubljani prejeli protestno noto. Odgovor Kitajski naj bi pripravili po posvetovanju s policijo, ministrstvom za notranje zadeve in tožilstvom.