c S

Mednarodna skupnost težko sprejme še kakšne ukrepe proti Severni Koreji

29.11.2017 14:20 Ljubljana, 29. novembra (STA) - Politični analitik Klemen Grošelj po severnokorejski izstrelitvi rakete dolgega dosega ocenjuje, da se kriza razvija v slepo ulico, saj kaj več od sprejetih sankcij mednarodna skupnost ne more več sprejeti. Povečuje lahko le še izolacijo, ki pa po njegovem že v prejšnjih korakih ni prinesla pričakovanih rezultatov, je povedal za STA.

Severna Koreja je zgodaj zjutraj po lokalnem času poskusno izstrelila raketo dolgega dosega, ki lahko po njihovih trditvah doseže katerikoli cilj na ozemlju ZDA. Po navedbah južnokorejske vojske je dosegla višino nekaj manj kot 4500 kilometrov in letela približno 960 kilometrov daleč v smeri japonske obale, preden je padla v morje.

Zadnji poskus dokazuje, da Severna Koreja poseduje raketo medcelinskega dosega in da so ogrožene vse države znotraj tega dosega, med drugim tudi zahodni deli ZDA, je dejal Grošelj. Ocenil je, da je to tehnološki preboj Severne Koreje, saj je razvila večstopenjsko raketo in da bo v prihodnje verjetno še povečevala doseg. Ni pa prepričan, ali imajo tudi že ustrezno bojno glavo.

Po njegovem je verjetno, da bodo v prihodnjih mesecih in letih še naprej dokazovali zanesljivost svojih sistemov z novimi poskusi. "Se pa bojim, da bodo skušali dokazati, da imajo dejansko operativno bojno glavo, ki je sposobna nositi jedrsko konico," je dodal Grošelj.

Ocenil je še, da je dinamika celotne krize predvsem v rokah severnokorejskega vodstva. ZDA so se namreč tokrat odzvale bolj zadržano, saj so prišle pred točko, ko se je treba odločiti, kako naprej. "Ni več dobrih izbir," je opozoril.

Po njegovem je treba sprejeti, da je Severna Koreja postala jedrska in raketna sila. Verjetno pa želi Pjongjang predvsem dokazati svetu in ZDA, da so enakopravni v smislu zastraševanja in medsebojnega odvračanja v kontekstu, "če lahko vi udarite po nas, imamo mi zmogljivosti, da udarimo nazaj," je dejal. Po njegovem pa želi Severna Koreja krizo zreducirati na odnos med Pjongjangom in Washingtonom.

Grošelj je sicer skeptičen glede današnjega izrednega zasedanja Varnostnega sveta Združenih narodov in da najverjetneje ne bodo sprejeli dodatnih ukrepov. Njihova zmogljivost je omejena in tudi ruska diplomacija je večkrat opozorila, da so se sedanji ukrepi in sankcije izkazali za neučinkovite, je pojasnil.

Ob prihajajočih zimskih olimpijskih igrah v Južni Koreji pa je opozoril, da se v času olimpijskih iger in drugih dogodkov mednarodnega pomena "rade zgodijo kakšne vojaške avanture". Zato je težko oceniti, ali se bo Severna Koreja zadržala kakšnih poskusov. "Če je Severna Koreja kaj dokazala, je to, da je nepredvidljiva država," je še opozoril Grošelj v pogovoru za STA.