c S

Državni zbor na izredni seji potrdil zakon za urejanje položaja študentov

23.10.2017 15:54 Ljubljana, 23. oktobra (STA) - Državni zbor je na današnji izredni seji soglasno sprejel zakon za urejanje položaja študentov, ki odpravlja večji del varčevalnih ukrepov za študente, ki jih je leta 2012 uvedel zakon za uravnoteženje javnih financ (Zujf). Po oceni predlagatelja Milana Brgleza (SMC) je zakon izhodišče za začetek boljših časov za študentke in študente.

Zakon, ki so ga pripravili v Študentski organizaciji Slovenije, je v DZ vložil predsednik DZ Brglez, ki je danes povedal, da zakon vidi kot izhodišče za začetek boljših časov za študentke in študente, saj jim bo omogočil, da se lažje posvetijo svojemu osnovnemu poslanstvu, to je študiju in raziskovanju.

Zakon med drugim predvideva, da se možnost koriščenja študentskih bonov podaljša do 21. ure. Študentom bo po zakonu podaljšano koriščenje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, vendar največ do konca študijskega leta, v katerem dopolnijo 26 let.

Študentom, ki med študijskim letom izpolnijo pogoje za pridobitev dodatka za bivanje, bo omogočeno pridobiti dodatek s prvim dnem meseca, ki sledi nastanku spremembe. Tudi status študentom ne bo več prenehal z dnem, ko magistrirajo, ampak z iztekom študijskega leta, v katerem magistrirajo. Zakon še ureja potrebe študentov s posebnimi potrebami.

Zakonski predlog je sprva predvideval tudi vrnitev višine posebne osebne olajšave, do katere so upravičeni dijaki in študenti ob opravljanju začasnega in občasnega dela, na raven pred Zujfom, a naj bi to uredili z novelo zakona o dohodnini.

Podporo zakonu so danes kljub nekaterim pomislekom vnovič napovedali v vseh poslanskih skupinah. Saša Tabaković je v imenu poslanske skupine SMC ocenil, da zakon prinaša več delnih rešitev, ki bodo kot celota študentom olajšali študijski proces. V SD jih po besedah Janka Vebra veseli zlasti, da je zakon uredil definicijo, kdo se šteje kot študent s posebnimi potrebami. Benedikt Kopmajer (DeSUS) je dejal, da država tudi po zaslugi tega zakona za študente naredi veliko, "morajo pa tudi sami prevzeti odgovornost in študirati".

V SDS na drugi strani po besedah Žana Mahniča ne morejo mimo devetih točk, h katerim se je v koalicijski pogodbi glede mladih obvezala koalicija. Opozoril je, da niti ena od točk ni bila uresničena. Iva Dimic (NSi) je ocenila, da je prvotni predlog vseboval več ugodnejših rešitev za študente, a tudi predlagane, podpirajo. Podobno je povedal Luka Mesec (Levica).

Alenka Bratušek je v imenu poslanske skupne nepovezanih poslancev ocenila, da je zakon dober, slaba pa je izvedba. "Ni prav, da v enem zakonu spreminjamo več drugih zakonov," je dejala.

DZ je zakon za urejanje položaja študentov v prvih dveh obravnavah sprejemal na rednih sejah, tretjo obravnavo pa je na predlog koalicije opravil na izredni seji. Koalicija je predlog utemeljila s tem, da se na predlagane rešitve nanaša več drugih zakonskih predlogov, ki čakajo na obravnavo v DZ.