c S

Okoljsko ministrstvo zavrača kritike na račun nove dimnikarske zakonodaje

23.10.2017 08:37 Ljubljana, 20. oktobra (STA) - Okoljsko ministrstvo zavrača kritike, ki na novo dimnikarsko zakonodajo letijo s strani dela stroke in civilne družbe. Med drugim izpostavlja, da se cene dimnikarskih storitev niso zvišale, odzvali pa so se tudi na očitke o konfliktu interesov podjetij, ki opravljajo tako dimnikarske storitve kot serviranje naprav.

Potem ko so močno nasprotovanje novi dimnikarski zakonodaji izrazili dimnikarji pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) in Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) ter tudi v Društvu civilna iniciativa Malečnik in Vseslovenski civilni pobudi Dimnik, so se na ministrstvu za okolje odzvali z dodatnimi pojasnili in zavrnili nekatere njihove trditve.

Dimnikarji pod okriljem OZS in GZS so opozorili na pomanjkanje nadzora nad izvajalci in uporabniki, nepopolne evidence, omejevanje cen na prostem trgu, pogrešajo tudi časovne norme za vse storitve. Uporabniki se namreč po njihovih navedbah izogibajo naročanju dimnikarjev, nekvalificirani delavci opravljajo meritve z neprimerno opremo. Prav tako so kritični do tega, da so dovoljenja za opravljanje dimnikarskih storitev pridobila podjetja brez ustrezne opreme in tista, ki so kljub določilom tega zakona nedvomno v konfliktu interesov.

Na ministrstvu so pojasnili, da serviser z merilnimi instrumenti opravlja meritve zaradi postopka nastavitev parametrov zgorevanja, naloga dimnikarja pa je, da preveri, ali kurilna naprava presega mejne vrednosti emisij z dimnimi plini. Gre za kontrolo vzdrževanja naprav s strani neodvisne osebe, ki nima ekonomskih interesov glede popravil ali zamenjav naprav, pravijo na ministrstvu.

Dimnikar je dolžan tudi obvestiti pristojno inšpekcijo v primerih, ko uporabnik ni odpravil pomanjkljivosti, ugotovljenih pri izvedbi meritev. Teh pristojnosti serviser nima, so zapisali.

Serviser kurilne naprave lahko po pojasnilih ministrstva izvaja tudi dimnikarske storitve, vendar le, če ima veljavno dimnikarsko licenco. To je novost zakona o dimnikarskih storitvah, ki morebitni konflikt interesov med serviserji in dimnikarji naslavlja s tem, da dimnikarskim družbam prepoveduje opravljanje dejavnosti, povezanih s prodajo, načrtovanjem in izvedbo malih kurilnih naprav, so zapisali. Zakon pa po navedbah ministrstva ne onemogoča, da serviserji kurilnih naprav v primeru izpolnjevanja pogojev pridobijo licenco potrebno za izvajanje dimnikarskih storitev.

Društvo civilna iniciativa Malečnik in Vseslovenska civilna pobuda Dimnik sta na ministrico za okolje in prostor Ireno Majcen naslovili odprto pismo, v katerem sta izrazili razočaranje in ogorčenje nad zakonom o dimnikarskih storitvah. Ta namreč po njihovem mnenju oderuško draži dimnikarske storitve.

Na ministrstvu odgovarjajo, da se cene storitev niso zvišale. Po novem je določena le maksimalna cena, in ne fiksni znesek dimnikarskih storitev. V koncesijskem sistemu je bila določena fiksna cena storitve, zato je težko govoriti o podražitvah, pravi ministrstvo.

Po novem zneski za dimnikarske storitve niso fiksni niti niso omejeni navzdol, zato so cene dimnikarskih storitev lahko nižje kot v starem koncesijskem sistemu. "Res pa je, da so maksimalno možne cene za posamezne dimnikarske storitve višje, kot so bile fiksno določene cene za istovrstne storitve v koncesijskem sistemu, vendar to ne velja za vse dimnikarske storitve," so še zapisali.