c S

Dobili bomo protokol ravnanja ob izrednih dogodkih

20.10.2017 08:34 Moravske Toplice, 19. oktobra (STA) - Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je danes v Moravskih Toplicah predstavil okvir protokola za ravnanje ob izrednih dogodkih, ki bo določal merila in delovno skupino za aktiviranje. Zbiralci odpadkov pa opozarjajo, da so nevarni odpadki po požaru v vrhniškem Kemisu še večja nevarnost, saj so zdaj razpršeni po vsej državi.

Protokola, ki bi urejal ukrepanje ob onesnaženju zaradi požara nevarnih snovi, kot bil nedavni dogodek v Kemisu, Slovenija nima. Šestan ga bo s strokovnjaki pripravil do konca leta, za zdaj pa je pripravljen osnutek, saj morajo posamezne etape strokovno razdelati.

Po Šestanovem prepričanju bo najbolje, da protokol sprejme vlada, ker bodo pri izvedbenem načrtu sodelovale različne ustanove z več ministrstev, ki bodo ukrepale po končanih postopkih zaščite in reševanja, torej v drugi etapi ukrepov, ki so zelo pomembni za okolje, prebivalce, živali in rastline.

"Gre za to, da bomo najprej napisali neka merila, kdaj se aktivira protokol oziroma delovna skupina, ki bo s protokolom imenovana in bo vodila dejavnosti, kot smo jih pri Kemisu, vendar v tistem primeru pozno, šele čez nekaj dni. Zdaj pa bo to stalna skupina, ki jo bo aktiviral bo vodja intervencije, zato mu moramo dati v roke orodje, na podlagi katerega bo aktiviral skupino," je v okviru današnje konference reciklažne industrije povedal Šestan.

Vodja skupine bo skrbel za nadaljnje postopke in odvisno od onesnaženja odločil, ali se bo skupina sestala in delovala. "To so postopki, ki smo jih že udejanjili pri Kemisu, gre za informiranje javnosti, komuniciranje, analize in na osnovi teh popravke ukrepov, napotke in podobno," je še pojasnil Šestan.

Na letošnji konferenci sekcije zbiralcev in predelovalcev kovinskih in nekovinskih odpadkov z naslovom Odpadki da, samo ne na mojem dvorišču, so se sicer ob novostih pri okoljski zakonodaji posvetili prav temam, kako pravilno ravnati ob izrednih dogodkih.

Ugotavljali so, da jih je bilo v 20 letih veliko, a nikoli tako razsežnih kot pri Kemisu, čeprav so bile reakcije pri ukrepanju popolnoma enake. Vzrok so tudi novi materiali, ki hitreje gorijo, nezaupanje do stroke, ki je hkrati svetovala, naj okna zapirajo in odpirajo, zelenjavo jedo in iz previdnosti ne jedo.

Krivda je po njihovem mnenju tudi pri državi, ki ni vzpostavila sistema ravnanja z nevarnimi odpadki, ampak jih je prepustila zasebnemu kapitalu, ki zdaj posluša, da je umazan in mafijski.

Vilma Fece, direktorica področja varstva okolja ter varnosti in zdravja pri delu v Gorenju, je opozorila, da imamo od 60 do 70 podjetij s pooblastili za nevarne odpadke, realno pa funkcionirajo štiri, eno od njih je Kemis.

"Po nesreči v njem je vse slovensko gospodarstvo v krizni situaciji, Kemis je bil naložba državnega pomena, zdaj pa so nevarni odpadki razpršeni po vsej Sloveniji, gospodarstvo nima partnerjev za ravnanje z določenimi vrstami odpadkov, določene veje gospodarstva zato že znižujejo proizvodnjo, odpadkov iz gospodinjstev pa komunalna podjetja nimajo kam dati," je opozorila.

Država bo po njenem mnenju morala reči, kaj bo, če se nam zruši sistem, saj bo gospodarstvo počasi izstopalo iz dejavnosti, za katero ni posluha, prebivalci pa se je zaradi zadnjih dogodkov razumljivo otepajo.

Rešitev je v tem, da delamo vsi skupaj, država, prebivalci in gospodarstvo, je še povedala in dodala, da toliko požarov kot letos še ni bilo, v svetu pa opažajo tudi fenomen, da je čedalje več namernih požigov.