c S

Mjanmar in Bangladeš v ustanovitev delovne skupine za repatriacijo manjšine Rohingya

02.10.2017 13:44 Yangon, 02. oktobra (STA) - Mjanmar je pristal na vrnitev več sto tisoč pripadnikov muslimanske manjšine Rohingya, ki so pred nasiljem pobegnili v sosednji Bangladeš, je po današnjih pogovorih z visokimi predstavniki Mjanmara sporočil zunanji minister Bangladeša Abul Hasan Mahmud Ali.

Kot je dejal, se je voditeljica Mjanmara Aung San Suu Kyi strinjala z ustanovitvijo delovne skupine, ki bi koordinirala repatriacijo.

Preganjanje manjšine se je začelo po 25. avgustu, ko so po trditvah oblasti muslimanski vstajniki napadli policijsko postajo in ubili 12 policistov. Od tedaj se je v sosednji Bangladeš po podatkih Združenih narodov zateklo več kot pol milijona pripadnikov muslimanske manjšine Rohingya. Več kot polovica jih živi v zasilnih taboriščih s slabimi bivalnimi pogoji ter slabim dostopom do hrane, čiste vode in sanitarij.

Voditeljica Mjanmara Aung San Suu Kyi je pripravljenost na vrnitev pripadnikov manjšine Rohingya izrazila že pred dnevi v nagovoru tujim diplomatom v prestolnici Naypyidaw, ki ga je prenašala državna televizija. Zatrdila je, da se ne bojijo mednarodne preiskave in da vojska "operacije čiščenja" že dva tedna ne izvaja več.

Tudi današnji pogovori o tem vprašanju so po besedah bangladeškega zunanjega ministra potekali v prijateljskem ozračju, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Obe strani sta se strinjali s predlogom o ustanovitvi skupne delovne skupine, ki bi usmerjala vrnitev prebežnikov in bo te tudi preverjala. Ni pa Ali podal kakršnega koli časovnega okvira procesa vrnitve.

Predstavnik Suu Kyijeve dogovora z Bangladešem za zdaj ni komentiral.