c S

MNZ in koprska občina bosta preučila tudi alternativne predloge glede namestitve beguncev

15.03.2017 08:22 Škofije/Ankaran, 14. marca (STA) - Tudi na nocojšnjem zboru krajanov v Škofijah je večina prisotnih izrazila nasprotovanje integracijski hiši za begunce na območju krajevne skupnosti. Sta pa zato državni sekretar na MNZ Boštjan Šefic in župan Boris Popovič sklenila, da se bodo še naprej pogovarjali, tudi o konkretnih alternativnih predlogih, ki naj bi jih pripravila občina.

Krajane naj bi o izidu pogovorov seznanili čez deset dni.

Sam zbor krajanov je sicer minil v razgretem ozračju, a brez bistvenih vsebinskih novosti. Kot je po zaključku zbora ocenil državni sekretar na notranjem ministrstvu Šefic, je vesel, da so dialog vendarle začeli. "Prvi korak je bil narejen včeraj, drugi danes. Še kar nekaj korakov bo potrebno narediti za to, da pridemo do skupnega cilja. Veseli me pa tudi to, da je nekako vendarle enotno mnenje ali pa vsaj večinsko, da je pa treba tem ljudem pomagati," je dodal.

Župan Popovič je namreč ponovil, da je občina pripravljena prevzeti 50 beguncev, kolikor bi jih namestili v integracijski hiši, vendar bi jih naselili razpršeno, po družinah, na različnih lokacijah znotraj občine. Obenem je župan Šefica med zborom pozval, naj se ministrstvo odpove najemu sporne stavbe.

Glede usode integracijske hiše, za katero je država medtem že podpisala pogodbo, vendar objekt še ni prevzet, je Šefic novinarjem pojasnil, da dokler ne bodo z občino dali vseh konkretnih predlogov na mizo in videli, kaj to pomeni, ostaja vse odprto. V vsakem primeru pa je do morebitnega "aktiviranja" integracijske hiše še daleč in "ni nobene bojazni, da bi se zgodilo preko noči", je zagotovil.

Popovič si od vmesnega desetdnevnega obdobja veliko obeta. "V tem času bo bolj jasno, kaj smo se dogovorili," je povedal ter izpostavil soglasje velike večine krajanov za sprejem ene begunske družine. Za ostale pa je župan napovedal pogovore s predsedniki posameznih krajevnih skupnosti in tudi s krajani. "To ni enostavno delo, ampak jaz sem prepričan v naše ljudi, da ne sovražimo drugih in da radi pomagamo ljudem v stiski," je dodal.

Predsednik krajevne skupnosti Edmond Gašpar je zaključek večera ocenil pozitivno, vendar je dodal, da so bili krajani po nepotrebnem vznemirjeni: "Če bi bila komunikacija prava, verjetno do vsega tega ne bi prišlo."

Ankaranski župan Gregor Strmčnik je medtem danes za STA glede špekulacij o umestitvi integracijske hiše na območju njihove občine oz. o tem, da se za integracijsko hišo ponuja lokacija hostla v Ankaranu, pojasnil, da je sam izjave državnega sekretarja Boštjana Šefica "med vrsticami" razumel v smislu, da si bodo šli ogledat objekt in ocenili njegovo primernost: "Šele takrat pričakujemo, da nas bo kdo kontaktiral." Sicer pa je bil glede uradnih informacij jasen: "Zaenkrat z ministrstva v povezavi z vzpostavitvijo integracijske hiše v Ankaranu nismo obveščeni."

"Zagotovo bo pa Občina Ankaran pri reševanju te problematike korektna, torej ne bo metala polen pod noge. Predvsem bo komunicirala z občankami in občani, ko bo imela kar koli komunicirati," je napovedal župan.

Strmčnik je spomnil še, da je ankaranska občina oz. lokacija na Debelem rtiču še vedno predvidena v kontingentnem načrtu vlade kot možna rezervna lokacija za nastanitev prosilcev za azil, če bi se njihovo število povečalo.