c S

Kontič za vzpostavitev azilnega doma, ampak pod pogoji mestnega sveta

27.02.2017 15:17 Velenje, 27. februarja (STA) - Velenjski župan Bojan Kontič je danes državnemu sekretarju na notranjem ministrstvu Boštjanu Šeficu poslal pismo, v katerem poudarja, da vzpostavitvi izpostave azilnega doma v Velenju sicer ne nasprotujejo, želijo pa, da so izpolnjene vse zahteve, ki so bili glede tega zapisane in potrjene na seji velenjskega mestnega sveta novembra lani.

Velenjski mestni svetniki tako med drugim zahtevajo, naj vlada kvote prosilcev za mednarodno zaščito enakomerno razdeli po celotni Sloveniji. Prav tako velenjska občina od vlade zahteva, da se v izpostavi azilnega doma na območju Velenja lahko namesti do največ 30 prosilcev za mednarodno zaščito in da se nastani izključno ranljive skupine s posebnimi potrebami, ki so zaprosile za mednarodno zaščito.

"Zgolj pod vsemi temi pogoji se strinjamo z vzpostavitvijo izpostave azilnega doma na območju Velenja," je v pismu zapisal Kontič.

Kontič je sicer prejšnji teden vnovič pozval državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Boštjana Šefica, naj ne podpiše najemne pogodbe za azilni dom v Velenju. Krajani Krajevne skupnosti Stara vas, kjer naj bi uredili dom, namreč še vedno nasprotujejo vzpostavitvi azilnega doma.

Po navedbah občine krajani prav tako nasprotujejo predstavitvi azilnega doma v prostorih krajevne skupnosti.

Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) je namreč ta mesec Mestno občino Velenje obvestilo, da so pogajanja z zasebnim lastnikom samskega doma v Velenju, kjer MNZ načrtuje izpostavo azilnega doma, v zaključni fazi, kar pomeni, da bodo lahko v kratkem pristopili k podpisu najemne pogodbe.

Ob tem je MNZ navedlo, da bodo, če bodo nastopile okoliščine za odprtje izpostave azilnega doma v Velenju, skladno z novembra lani sprejetimi sklepi sveta Mestne občine Velenje, v izpostavi nastanili do 30 prosilcev za mednarodno zaščito, in sicer prednostno ranljive skupine s posebnimi potrebami ter družine.

Kontič pa je v odgovoru Šefica obvestil, da so na občini po tistem, ko so bili novembra lani na mestnem svetu sprejeti omenjeni sklepi oz. zahteve v zvezi z izpostavo azilnega doma v Velenju, prejeli zahtevo za razpis naknadnega referenduma na sprejete sklepe.

O tej zahtevi je moral, kot je znano, župan po prejetju sodbe upravnega sodišča, kamor so se po prvi zavrnitvi referenduma pritožili pobudniki referenduma, izpeljati nov postopek. Kontič je pred dvema tednoma sporočil, da ostaja pri oceni, da pogojev za razpis referenduma, ki ga zahteva Civilna iniciativa Velenje, ni.

Ker obstaja možnost razveljavitve omenjenih sklepov mestnega sveta, o čemer "odločitev še ni dokončno sprejeta", je župan pristojnim na MNZ svetoval, naj k podpisu pogodbe z lastnikom prostorov ne pristopijo, "dokler se vsebina spora ne razreši".

Župan je predlagal tudi, da MNZ medtem opravi predstavitev projekta v Krajevni skupnosti Stara vas, kjer se nahaja samski dom in kjer so po navedbah župana "že v prvem valu beguncev izrazili pripravljenost, da bi sprejeli deset begunskih družin". Krajani pa zdaj temu predlogu nasprotujejo.

Civilna iniciativa Velenje je sicer prejšnji teden znova vložila tožbo glede vzpostavitve izpostave azilnega doma v Velenju. Za to so se odločili, ker Kontič tudi po razsodbi upravnega sodišča ni razpisal naknadnega referenduma o azilnemu domu.